Życie pomników, czyli obraz przemijania wartości

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 14:08
- Wystawa zbudowana jest zgodnie z chronologią życia pomnika: od idei jego powstania, przez adaptację pomysłu, wykuwanie kształtu w pracowni artysty i odsłonięcie pomnika, aż po jego zburzenie – mówiła w Dwójce Anna Miczko, kuratorka wystawy w warszawskiej Królikarni. 
Audio
  • Pomniki krajobrazem wartości. Wystawa w Królikarni (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Plakat promujący wystawę
Plakat promujący wystawęFoto: mat. promocyjne

W audycji odbyliśmy spacer po wystawie "Pomnik. Europa Środkowo-Wschodnia 1918–2018" prezentowanej w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.

"Pomniki upamiętniają mężów stanu, bohaterów i ofiary wojen, reprezentują wyznawane wspólnie ideały, "zaludniają" miasta, dominują w krajobrazie. Dla władz są narzędziem konstruowania zbiorowej tożsamości. Wraz ze zmianami granic i porządków politycznych pomniki minionej epoki burzy się, przerabia i przemianowuje" - czytamy w manifeście przygotowanym przez organizatorów ekspozycji.

Wystawa "Pomnik. Europa Środkowo-Wschodnia 1918–2018" opisuje funkcje, historie oraz procesy jakim pomniki podlegają prezentując biografie ponad dwudziestu monumentów z naszego regionu Europy. Zapraszamy do wysłuchania opowieści o ich losach, które w nagraniu audycji przedstawiła Anna Miczko, kuratorka ekspozycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Michał Nowak

Data emisji: 9.01.2018

Godzina: 15.00

mko/bch

Czytaj także

Wielkie drobiazgi. Skarby epoki Ming we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 15:51
– To zabytki o najwyższej wartości, jeśli chodzi o przeogromną spuściznę cywilizacji Państwa Środka – mówił Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń