"Pomniki tworzą krajobraz naszych wartości, dlatego często są przedmiotem sporów. Upamiętniają mężów stanu, bohaterów i ofiary wojen, reprezentują wyznawane wspólnie ideały, dominują w krajobrazie. Dla władz są narzędziem konstruowania zbiorowej tożsamości. Wraz ze zmianami granic i porządków politycznych pomniki minionej epoki burzy się, przerabia i przemianowuje" – czytamy w nocie organizatorów wystawy "Pomnik. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018".
Wystawa w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni opisuje funkcje, losy oraz procesy jakim pomniki podlegają. Prezentuje biografie ponad dwudziestu monumentów z naszego regionu Europy. - Staraliśmy się doszukać prawidłowości i udało nam się ustalić pewien wzór, według którego pomniki w naszej części Europy toczą swój żywot: od idei postawienia monumentu oraz przeznaczone na to środki i siłę polityczną inicjatorów przedsięwzięcia aż po dezaktualizację i często zburzenie, które przynosi zmiana oficjalnej wersji historii - powiedziała Agnieszka Tarasiuk, dyrektor Królikarni.
Dlaczego wystawa poddaje refleksji akurat losy pomników w Europie Środkowo-Wschodniej? Historię ilu monumentów zbadali organizatorzy wystawy? O tym w nagraniu audycji.
***
Rozmawiał: Jakub Kukla
Goście: Agnieszka Tarasiuk (dyrektor Królikarni) i Anna Miczko (kuratorka wystawy)
Data emisji: 11.12.2018
Godzina emisji: 16.30
Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.
mko/pg