Muzeum Porcelany w Wałbrzychu - bogactwo zbiorów i unikatowa siedziba

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2024 14:33
- Nasze muzeum w zasadzie specjalizuje się w porcelanie śląskiej, ale mamy również zbiory europejskie. Tylko dlatego, żeby pokazać porcelanę śląską na tle wytwórczości europejskiej i w ten sposób ją porównać, zestawić i przekonać się, że wcale nie odbiegała od tych najlepszych wzorów - mówił w Dwójce Tomasz Nochowicz z Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.
Wałbrzyskie Muzeum Porcelany mieści się w pałacu Albertich
Wałbrzyskie Muzeum Porcelany mieści się w pałacu Albertich Foto: Michał Adamczyk/materiały prom.

Obiekty tak kruche, że trudno uwierzyć w ich słuszny wiek. Oryginalne wzory, nasycone barwy, blask złota. To wszystko mogą podziwiać zwiedzający w Muzeum Porcelany – instytucji, która jest chlubą dolnośląskiego Wałbrzycha. Wyjątkowa jest już sama siedziba - pałac Albertich.

Posłuchaj
14:02 Dwójka kwadrans 1.10.2024.mp3 Pałac Albertich w Wałbrzychu i jego porcelanowe skarby (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)

Architektoniczna perełka

- Od roku 1801, czyli momentu powstania, aż po dziś dzień jest to budynek typowo klasycystyczny, bardzo piękny i przede wszystkim świetnie zachowany. Jest to jedyny pałac mieszczański w naszym mieście, a najprawdopodobniej i na całym Dolnym Śląsku - podkreślała Magdalena Woch, przedstawicielka wałbrzyskiego muzeum.

Imponująca kolekcja porcelany

Placówka gromadzi ponad 10 tys. obiektów kolekcji porcelany śląskiej (w tym pochodzącej z fabryk wałbrzyskich) oraz historycznej porcelany z manufaktur i fabryk europejskich (m.in. Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Danii, Francji, Holandii i Anglii). Część pomieszczeń została zaaranżowana w stylu dawnej mieszczańskiej rezydencji z wykorzystaniem własnych zbiorów, głównie malarstwa, mebli oraz rzemiosła artystycznego.

Czytaj także:

Oprócz wystawy stałej w Muzeum Porcelany można oglądać też wystawy czasowe. Już w najbliższy piątek (4.10) otwarta zostanie najnowsza z nich - "Autorska wystawa prac Katarzyny Utecht".

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Monika Zając

Data emisji: 1.10.2024

Godz. emisji: 11.00

pg/kmp

Czytaj także

Prof. Wojciech Fałkowski: gabinet porcelany pokazywał pozycję króla wśród innych monarchów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 19:09
- Porcelana była białym złotem, przedstawiała ogromną wartość. W siedzibie króla taki gabinet porcelanowy pokazywał jego pozycję wśród innych monarchów europejskich. Dlatego powstanie galerii porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie jest czymś, co bardzo dobrze pasuje do profilu rezydencji monarszej, a także wzbogaca naszą ekspozycję stałą - mówił w Dwójce dyrektor Wojciech Fałkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach. "Udało się nam przywrócić piękno tego budynku"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2024 18:37
- Polecam państwu, to naprawdę świetny obiekt. Nie tylko dlatego, że jest tam wyjątkowa porcelana, ale sam w sobie jest bardzo interesujący. W muzeum w Tułowicach umieściliśmy zbiory porcelany, które sięgają od wschodu do zachodu Górnego Śląska. Jest to w sumie 14 różnych fabryk, które funkcjonowały na tym terenie od połowy XIX wieku do niedawna - mówił w Dwójce prof. Piotr Gerber, prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.
rozwiń zwiń