Czesław Apiecionek: czytać nauczyłem się z rozpaczy

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 19:45
– Jako chłopczyk bardzo zazdrościłem starszej siostrze, która umiała czytać. Niestety nie chciała mi dawać swoich książek. Zdesperowany uczyłem się czytać na "Ekspressie Wieczornym" – mówił w Dwójce słynny księgarz, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, bibliofil.
Audio
  • Czesław Apiecionek nie tylko o książkach (Wakacje z Kisielem/Dwójka)
Czesław Apiecionek
Czesław ApiecionekFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Książki Czesław Apiecionek zaczął czytać w wieku czterech lat. – Pamiętam, że panie bibliotekarki współczuły mojej matce – opowiadał. – Potrafiłem dwa lub trzy razy dziennie zmusić mamę do wyprawy do biblioteki, ponieważ po powrocie stamtąd błyskawicznie czytałem książkę w domu i po godzinie czy dwóch domagałem się następnej. Bibliotekarki myślały zaś, że to mama - ku swemu utrapieniu - mi to wszystko czyta. Musiałem więc demonstrować im swoje umiejętności – dodał.

Pewnego dnia, gdy przyszły księgarz miał już dwanaście lat, nastąpił w jego czytelniczym życiu przełom. – Bibliotekarka powiedziała mi: "Przeczytałeś już wszystko, co było odpowiednie dla twojego wieku; od dziś będziesz czytał książki dla dorosłych" – wspominał w audycji "Wakacje z Kisielem".

Czesław Apiecionek jest absolwentem warszawskiej polonistyki (1980), z opozycją demokratyczną związał się w 1977 roku. Był m.in. kolporterem "Biuletynu Informacyjnego" KOR i książek Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA; w 1981 roku założył i wydawał "Nasze Sprawy", biuletyn związkowy NSZZ "Solidarność". W drugiej połowie lat 80. założył własne przedsiębiorstwo prowadzące księgarnię i antykwariat, zaś w 2004 roku – Agencję Literacką Puenta.

Wśród wielu odznaczeń i wyróżnień Czesława Apiecionka znajduje się również Nagroda Kisiela (1997).

O nie tylko bibliofilskich fascynacjach z gościem audycji rozmawiał Jerzy Kisielewski. Zapraszamy do wysłuchania nagrania tej rozmowy.

Czesław
Czesław Apiecionek jest także zapalonym kibicem. Warunkiem jego przyjścia do studia Dwójki było to, że będzie mógł oglądać mundialowy mecz; fot. Grzegorz Śledź/PR2

mc, gs

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA PRL
Czytaj także

Nieskończona biblioteka Italo Calvino

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 12:00
W "Rozmowach po zmroku" odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Życie na miarę literatury". Tym razem rozmawialiśmy o Italo Calvino, jednym z najważniejszych włoskich pisarzy XX w., autorze słynnej książki "Jeśli zimową nocą podróżny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Myśliwski: nie wiedziałem, że tworzę arcydzieło

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 19:00
– Jedna z działaczek Solidarności, która wyemigrowała z Polski, sądząc, że nic dobrego już się tu nie zdarzy, postanowiła wrócić do kraju po przeczytaniu mojej książki – mówił w Dwójce Wiesław Myśliwski o swojej najsłynniejszej powieści "Kamień na kamieniu".
rozwiń zwiń