Nic w tym dziwnego, bo politycy przyzwyczaili nas, że dla nich to temat nieistotny. Wygląda niestety na to, że i ludzie kultury dali za wygraną - inicjatywa Obywatele Kultury, wzywająca do przeznaczenia 1% budżetu państwa polskiego na kulturę, umarła śmiercią naturalną (?), a do tematu od kilku lat nikt już nie wraca.
Z nakładami państwa na kulturę, czytelnictwem czy uczestniczeniem w wydarzeniach kulturalnych jest w Polsce kiepsko. Ale najgorzej jest z muzyką, nazywaną - być może z braku lepszego określenia - "poważną". Owszem, w ostatnich latach wybudowanych zostało w całym kraju kilka świetnych siedzib instytucji muzycznych, by wymienić choćby NOSPR w Katowicach, NFM we Wrocławiu, Filharmonię Szczecińską. Problem jednak leży gdzie indziej. Dzięki pieniądzom samorządów lokalnych, dotacjom z budżetu państwa i Unii Europejskiej powstała tylko przestrzeń do wykonywania muzyki.
Z czego wynika niski poziom obycia w świecie muzyki wśród tych, którzy całkiem nieźle zorientowani są w innych dziedzinach życia społecznego, politycznego, kulturalnego?
O tym porozmawiamy z prof. Ewą Łętowską i Jackiem Dehnelem.
Marcin Majchrowski i Piotr Matwiejczuk
***
Na audycję "W kontrapunkcie, czyli za i przeciw" - w poniedziałek (25.05) w godz. 19.00-20.45 - zaprasza Marcin Majchrowski i Piotr Matwiejczuk.
mm/bch