Ostatnia audycja była już trzecią z kolei poświęconą twórczości Franciszka Schuberta. Pierwsza z cyklu Schubertowskich audycji poświęcona była symfoniom wielkiego kompozytora. W drugiej odsłonie autor audycji skupił się na dziełach pomyślanych na wiolonczelę i skrzypce.
- Każdy z gości przyniósł do studia lub przekazał mi wcześniej swoją ulubiona płytę - mówił prowadzący Przemysław Psikuta.
Franciszek Schubert - tragizm zapisany w muzyce
Audycję rozpoczął nieukończony, jednoczęściowy Kwartet smyczkowy c-moll. Dzieło to - przez wielu znawców, a także miłośników muzyki uznawane za znakomite - otwiera serię kameralnych arcydzieł Schuberta.
Następnie wysłuchaliśmy pieśni "Król Olch" (nagranie z 1931 roku), którą zaproponował gość audycji Marcin Zgliński.
- Tragizm w muzyce Schuberta, jak pisał Piotr Wierzbicki, to zapowiedź nieuniknionego złego zakończenia, to zwiastun katastrofy, to kroki prowadzące ku zagładzie i chyba taki katastroficzny jest początek tego jubileuszowego wydania, bo z Kwartetu c-moll zaraz się przeniesiemy do tonacji g-moll "Króla Olch"- mówił Marcin Zgliński.
Jak dodał, to, co jest piękne w muzyce Schuberta, to właśnie "te ombra, te cienie, które jednakże nieustannie przechodzą w strefę światła". - Ta prostota połączona z wyrafinowaniem i niezwykła czułość tej muzyki powodują, że Schuberta odczuwamy na bardzo emocjonalnej płaszczyźnie - podkreślał Marcin Zgliński.
118:02 2022_02_19 13_00_41_PR2_Duza_Czarna.mp3 Franciszek Schubert w jubileuszowym wydaniu audycji (Duża Czarna/Dwójka)
W audycji wzięli udział również Mieczysław Stoch, Paweł Bagnowski i Wojciech Barcikowski.
***
Tytuł audycji: Duża czarna (#600)
Prowadził: Przemysław Psikuta
Goście: Marcin Zgliński, Mieczysław Stoch, Paweł Bagnowski, Wojciech Barcikowski
Data emisji: 19.02.2022
Godzina emisji: 13.00
mg