DCz #638. Glenn Gould i jego wspaniałe nagrania

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 16:01
- Dziś kolejny raz wracamy do albumów Glenna Goulda, fenomenalnego pianisty. Pretekstami do dzisiejszego spotkania są podwójne okrągłe rocznice: 90 lat od urodzin i 40 lat od jego śmierci. Działał do ostatnich dni życia, a jego płyty w latach 70. obiegały cały świat - mówił podczas audycji Przemysław Psikuta.
Studio imienia Glenna Goulda w Toronto
Studio imienia Glenna Goulda w TorontoFoto: Shutterstock/Louis.Roth

Kariera rozpoczęta od Bacha

"Wariacje Goldbergowskie" Bacha w wykonaniu Glenna Goulda uważane są za przełomowe nagranie w historii pianistyki. - W Polsce na początku poznaliśmy jego płyty dzięki wydawnictwu Hungarotonu. Zostały nagrane w roku 1955, wtedy rozpoczęła się tak naprawdę światowa kariera Glenna Goulda, zarówno jako pianisty koncertowego, jak i muzyka studyjnego - podkreślił Paweł Bagnowski.

Bohater audycji debiutował w wieku 12 lat, dwa lata później wykonał Koncert G-dur Beethovena z Toronto Symphony Orchestra. Już wtedy uważany był za jednego z czołowych pianistów kanadyjskich.

Czytaj też:

Glenn Gould - światowa gwiazda muzyki

Przez 9 kolejnych lat wystąpił w najważniejszych salach koncertowych świata, m.in. w Salzburgu, Londynie, Moskwie i Leningradzie. W 1964 roku wycofał się z estrady, przez resztę życia poświęcając się nagraniom fonograficznym. - Glenn Gould nagrywał dla Columbii w czasie, kiedy Miles Davis wydawał tam swe przełomowe płyty - mówił Przemysław Psikuta.

Paweł Bagnowski dodał, że w późniejszym okresie pianista sam redagował swoje albumy. - Decydował o repertuarze, nagrywał to, co chciał, miał możliwość jak najszerszego wyrażenia siebie jako artysty, kiedy już przestał występować - podkreślił.

Ostatni koncert

Płyty Glenna Goulda ukazywały się na całym świecie w różnych tłoczeniach. - W pewnym momencie artysta poświęcił się całkowicie nagraniom, programom radiowym i telewizyjnym. Ostatni raz przed publicznością wystąpił w Los Angeles 10 kwietnia 1964 roku. Zagrał wtedy m.in. czwartą Partitę Bacha i Sonatę As-dur op. 110 Beethovena, a także III Sonatę swego ukochanego kompozytora Paula Hindemitha - mówił Przemysław Psikuta.

Posłuchaj
117:41 2022_11_12 13_00_23_Dwojka_Duza_czarna.mp3 DCz #638. Glenn Gould i jego wspaniałe nagrania (Duża czarna/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#638)

Prowadził: Przemysław Psikuta 

Gość: Paweł Bagnowski

Data emisji: 12.11.2022

Godzina emisji: 13.00

mo,kor

Czytaj także

DCz #542 Maria Judina & Glenn Gould

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 15:00
Gośćmi kolejnej audycji z cyklu "Duża Czarna" byli: Stefan Rieger (autor książki "Glenn Gould czyli sztuka fugi") i Marcin Zgliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #637. Wspominamy pianistę Michaela Pontiego. "Był rasowym winylowcem"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 15:15
"Ponti jest rasowym winylowcem. Wypadł z obiegu przez wylew, który sparaliżował mu na długi czas lewą rękę, i właściwie, gdy pojawiły się płyty kompaktowe, Ponti, owszem, coś tam nagrywał, ale gros jego dorobku fonograficznego, 60-70 płyt, to są winyle, lata 60., 70." - tak o zmarłym w tym roku pianiście mówił w Dwójce Marcin Zgliński.
rozwiń zwiń