DCz #643. Legendarne wytwórnie - Archiv Produktion

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 15:00
W tym wydaniu audycji "Duża czarna" kolejne spotkanie z cyklu poświęconego legendarnym wytwórniom. Tym razem, wspólnie z Mieczysławem Stochem, sięgnęliśmy do olbrzymiego katalogu oficyny Archiv Produktion. - To kolejne ogniwo naszego długiego cyklu, który jest zorientowany na legendarne oficyny wydawnicze i ich bardzo różne płyty, niekiedy nazywane przez nas arcydziełami - mówił Przemysław Psikuta.
Archiv Produktion - logo wytwórni
Archiv Produktion - logo wytwórniFoto: materiały promocyjne

Deutsche Grammophon - tylko klasyka na płytach

Na początku działalności oficyny Archiv Produktion był oddziałem koncernu Deutsche Grammophon. Płyty Archiv, ze swoim charakterystycznym logiem z koroną niebieskich tulipanów, przypominają nam o epoce świetności w dziejach fonografii. - Deutsche Grammophon wszedł na rynek z wielkim impetem z jednego powodu: był bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. To była w ogóle pierwsza wytwórnia na świecie, która zajmowała się tylko nagrywaniem i tłoczeniem płyt gramofonowych wyłącznie z muzyką poważną - powiedział Mieczysław Stoch.

Czytaj też:

Złoty okres fonografii

Dodał, że Archiv Produktion powstał w cudownym okresie fonografii. - Zaczynało swą działalność wiele wytwórni, które sięgały po muzykę dawną, graną na oryginalnych instrumentach - zaznaczył gość Dwójki. - Historia Archiv Produktion jest dość zawiła, choć nie tak pogmatwana jak wytwórni Columbia. Dziś w audycji przedstawimy oficynę, która powstała, aby zgłębiać i pokazywać światu muzykę dawną, tamte brzmienia i instrumenty - stwierdził Przemysław Psikuta.

Posłuchaj
119:02 2022_12_17 13_00_21_PR2_Duza_czarna.mp3 DCz #643. Legendarne wytwórnie - Archiv Produktion (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#643)

Prowadził: Przemysław Psikuta 

Gość: Mieczysław Stoch

Data emisji: 17.12.2022

Godzina emisji: 13.00

mo

Czytaj także

DCz #641. Eberhard Weber i Steve Swallow - poeci basu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 17:00
- Z jednej strony mamy urodzonego w Niemczech, w Stuttgardzie Eberharda Webera, a z drugiej – urodzonego w Stanach Zjednoczonych Steve'a Swallowa. Ubaj urodzili się w roku 1940, obaj są postaciami wielowymiarowymi - tak o bohaterach audycji mówił jej prowadzący Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #642. Jean Sibelius i różne winylowe odsłony jego Koncertu skrzypcowego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 16:10
- Jesteśmy dziś tu po to, aby przypomnieć Państwu i sobie kolejne czarne płyty, kolejny wycinek z przebogatej historii fonografii dotyczący przede wszystkim Koncertu skrzypcowego d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa - powiedział Przemysław Psikuta, rozpoczynając audycję nr 642 z cyklu "Duża czarna".
rozwiń zwiń