Marcin Zgliński powiedział, że większość dorobku wybitnego rumuńskiego pianisty ukazała się na płytach winylowych. - Nie jest tych albumów zbyt wiele, ale właściwie nie ma tu słabych miejsc - podkreślił.
Konsekwentnie i bez pośpiechu
Przemysław Psikuta zaznaczył, że Radu Lupu był niezwykle oryginalną postacią. - Jego życie i sesje nagraniowe są legendarne, artysta długo chorował, zmarł w wieku 76 lat. Potrafił hipnotyzować swoją grą, nie spieszył się, swoją karierę planował bardzo rozsądnie - mówił.
Bez kompromisów
Marcin Zgliński powiedział, że rumuński pianista nie kopiował gotowych rozwiązań. - Miał znakomitych nauczycieli, pewna aura środowiska musiała na niego wpływać, jednak był wierny swoim przekonaniom. Ta bezkompromisowość decydowała także o liczbie nagrań, praca z nim w studiu nie należała do najłatwiejszych - wskazał.
Czytaj też:
Poezja interpretacji
Radu Lupu zasłynął jako wielki interpretator Schuberta, Brahmsa, Schumanna i Beethovena. - To był jego świat, grał najważniejsze utwory, słuchając go, nie analizuję, nie porównuję, całkowicie poddaję się jego poetyce - przyznał Przemysław Psikuta.
Andrzej Czajkowski skomponował dla niego "II Koncert fortepianowy". Pianista został nominowany do dwóch nagród Grammy, zdobył jedną - w 1996 roku.
W audycji słuchaliśmy również archiwalnego nagrania, w którym o twórczości Radu Lapu mówił Jan Weber.
117:43 2022_04_23 13_00_30_PR2_Duza_czarna.mp3 DCz #609 Pamięci Radu Lupu (Duża czarna/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Duża czarna (#609)
Prowadził: Przemysław Psikuta
Gość: Marcin Zgliński
Data emisji: 23.04.2022
Godzina emisji: 13.00