Zagadkowy polski Puchatek - posłuchaj w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 19:48
Jaki jest i czym różni się od swego pierwowzoru nasz rodzimy Miś o Małym Rozumku? Jak , balansując między słowami, ocalić w tłumaczeniu to, co zawiera oryginał? Zapraszamy na rozmowę – i na konkurs – o przekładach literackich oraz ich autorach.

Dwójkowe "Zagadki literackie" rozpoczynamy – w niedzielę o godz. 12.00 – od słuchowiska opartego na jednej z najpopularniejszych i najpiękniejszych powieści dla dzieci (choć i dorośli bardzo chętnie do niej wracają) – "Kubusiu Puchatku" Alana Alexandra Milne'a, w klasycznym i niezrównanym tłumaczeniu Ireny Tuwim (adaptacja Emilii Stawskiej, reżyseria Andrzeja Pruskiego, obsada: Mieczysław Voit, Anna Skaros, Wiesław Michnikowski, Bronisław Pawlik, Marian Kociniak, Ewa Milde).

Zaprezentujemy Państwu część słuchowiska opowiadającą o tym, jak to pewnego dnia Kłapouchy zgubił swój ogon, do którego był bardzo przywiązany. Kubuś Puchatek wyruszył na poszukiwanie tej niecodziennej zguby...

Gościem Doroty Gacek i Elżbiety Łukomskiej będzie Piotr Matywiecki – poeta i krytyk literacki – który przywoła swoich ulubionych tłumaczy i ulubione tłumaczenia. Porozmawiamy o ważnych przedkładach i o ich wpływie na naszą literaturę. Pytania konkursowe będą dotyczyły tłumaczeń z języka angielskiego (Piotra Sommera czy Stanisława Barańczaka), francuskiego (Boy, oczywiście) niemieckiego czy też rosyjskiego.  

Zapraszamy do udziału w audycji – czekają na Państwa cenne nagrody książkowe:

Państwowy Instytut Wydawniczy

 

/

Samuel Beckett "no właśnie co"
 

 

Wydawnictwo Świat Książki


/

Guillaume Apollinaire "Wybór wierszy" 

 

/

Pierre Choderlos de Laclos "Niebezpieczne związki"

 

/

Franz Kafka "Proces" 

Numer telefonu do naszego studia (22) 645 22 22

Czytaj także

Opisać Chopina

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 13:43
Zapraszamy na "Zagadki literackie" poświęcone postaci genialnego kompozytora. Rozpoczniemy słuchowiskiem Janusza Krasińskiego "Kochankowie z klasztoru Valdemosa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ars moriendi

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 10:52
Zapraszamy na "Zagadki literackie" poświęcone literackiemu motywowi śmierci. Rozpoczniemy słuchowiskiem "Gdy ośmielamy się umierać" w adaptacji Krzysztofa Zaleskiego.
rozwiń zwiń