Agnieszka Drotkiewicz: Monteverdi i niespełnienie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 21:20
Gościem piątkowego "Świata młodych" będzie Agnieszka Drotkiewicz , która opowie o swojej najnowszej powieści "Nieszpory".
Fragment okładki książki Nieszpory Agnieszki Drotkiewicz
Fragment okładki książki "Nieszpory" Agnieszki DrotkiewiczFoto: materiały promocyjne (www.wydawnictwoliterackie.pl)

"Nieszpory" to zwierciadło, w którym możesz się przejrzeć; gabinet luster, w którym współistnieją podobne do siebie, a jednak różne odbicia; wnikliwy i wciągający obraz naszych czasów.
Skonstruowana niczym pieśń chóralna, rozpisana na głosy, czwarta powieść w dorobku Agnieszki Drotkiewicz (nominowanej do Paszportu Polityki za książkę "Teraz") nawiązuje tytułem do "Nieszporów maryjnych" Claudio Monteverdiego, kompozytora, którego muzyka jest w książce bardzo istotna. To wielogłosowa opowieść o samotności i miłości, o współczesnych emocjonalnych nomadach.
Joanna żyje między Polską i Paryżem; jak wiele współczesnych kobiet po trzydziestce jest ofiarą pracoholizmu i syndromu wypalenia. Dla jej matki - Sylwii - najważniejszym tematem życia jest miłość do malarza Romana, a dla niego sztuka jest drogą do przeżycia wzruszenia. Helena, 50-letnia sekretarka uniwersytecka, tęskni za bliskością innych i… Paryżem - metaforą przygody i powodzenia.
Ten chór poszukuje sensu życia w pracy, sztuce, miłości, religii. Używając oszczędnego i poetyckiego zarazem języka, autorka "Nieszporów" pokazuje, że wszystko ma swoją cenę - zarówno szczęście, jak i jego brak, spełnianie marzeń i ich porzucenie. Czyni to z namysłem, ciekawie, z humorem i ironią.

Na audycję "Świat młodych" zaprasza Katarzyna Nowak.

21 maca (piątek), godz. 17.30-18.00

mm/asz

Czytaj także

Małgorzata Rejmer: w Bukareszcie wszystko było wykrzyknikiem

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 08:40
- Pisząc o Polsce, muszę używać konwencji zdystansowanej prozy, gdyż Polska jest mi bardzo bliska. W Bukareszcie moja rola była łatwiejsza: tam wszystko było wykrzyknikiem - mówiła w audycji "Świat młodych" Małgorzata Rejmer, autorka książki "Bukareszt. Kurz i krew".
rozwiń zwiń
Czytaj także

To nie bieda jest przyczyną afrykańskiej imigracji

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 15:00
- Imigracja z krajów Afryki Północnej nie jest ucieczką najbiedniejszych, lecz w dużej części dotyczy wykształconej klasy średniej - mówił w Dwójce Stefano Liberti, włoski dziennikarz i reporter, autor książki "Na południe od Lampedusy".
rozwiń zwiń