Polskie Radio
Section05

Claudio Monteverdi

"L'Orfeo" Claudio Monteverdiego na Festiwalu Oper Barokowych w Warszawie

Opera o mitycznym pierwszym śpiewaku. Opera będąca symbolem narodzin nowego gatunku muzycznego w XVII wieku. Opera stanowiąca o jego jakości i tożsamości. W audycji wysłuchaliśmy dzieła Claudio Monteverdiego pt. "L'Orfeo" w wersji koncertowej. Na żywo wykonano je w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie podczas XII Festiwalu Oper Barokowych. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Agata Zubel Urszula Kryger Adam Banaszak Warszawska Opera Kameralna

Festiwal Opera Rara 2023. "Opera to wspaniały, międzynarodowy język emocji"

- Na przestrzeni wieków opera bardzo się zmieniała. "Orfeusz" to coś zupełnie innego niż dzieła Verdiego czy Haendla, inny był również kontekst społeczny. Monteverdi ma w sobie coś niezwykle szczerego, ta muzyka jakby wypływała z wnętrza ziemi, jest jak chleb lub woda źródlana. Jest ponadczasowa - mówił w Dwójce Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny Festiwalu Opera Rara w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  opera Dwójka Jan Tomasz Adamus Jakub Kukla

DCz #608 Wizjonerska twórczość Monteverdiego

- "Nieszpory" to było zupełne zuchwalstwo, ale za to został doceniony w Wenecji. Monteverdi tak zachwycił prokuratorów, którzy mogli mu zapewnić stanowisko maestra, że od razu jednogłośnie go przyjęli z bardzo wysoką pensją - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Ewa Obniska, muzykolog, autorka bestsellerowej monografii opisującej życie i twórczość Monteverdiego.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Obniska Dwójka Przemysław Psikuta muzyka dawna

Rosinni, Mozart, Monteverdi. Co słychać w Polskiej Operze Królewskiej?

"Cyrulik Sewilski" Gioacchina Rossiniego, "Don Giovanni" i "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusa Mozarta, "Koronacja Poppei" Claudia Monteverdiego – mijający styczeń i nadchodzące miesiące to w Polskiej Operze Królewskiej czas niezwykle bogaty repertuarowo. O tym, co za nami, oraz o planowanych premierach w Trójkowym "Leniwym przedpołudniu" opowiedział jej dyrektor Andrzej Klimczak.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Anna Popek Pracownicze Plany Kapitałowe pieniądze Biblia finanse opera Wolfgang Amadeusz Mozart Gioacchino Rossini

K. Lada o pracy w najlepszych teatrach operowych Europy

- To są ludzie, którzy już nie tylko śpiewają na proscenium przodem do dyrygenta, ale mają także bardzo dużo do zaoferowania, jak chodzi o grę aktorską. Poza tym są bardzo krytyczni w stosunku do rzeczywistości, potrafią skomentować to, co się dzieje w naszym procesie kreacji, czytają gazety i potrafią wypowiedzieć się na bieżące tematy - mówił w Dwójce reżyser operowy.
Zobacz więcej na temat:  opera Bazylea premiera Dwójka MUZYKA

Fabio Bonizzoni: świetnie współpracuje się nam z polskimi artystami

- Polacy i Włosi od wieków współpracowali na różnych polach i tak jest również dziś. W przeszłości występowaliśmy głównie z Capellą Cracoviensis, zdarzyły się też ze dwa występy z zespołami festiwalowymi. To bardzo pozytywne, wzbogacające doświadczenia - mówił w Dwójce włoski dyrygent i założyciel orkiestry La Risonanza.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Klaudia Baranowska Świdnica muzyka klasyczna orkiestra koncert Jan Sebastian Bach Dwójka MUZYKA

Tomasz Pokrzywiński: Monteverdi zapoczątkował nowy styl

- Używał muzycznych środków ekspresji w tak nowatorski i kontrowersyjny sposób, że przysporzył sobie wielu wrogów. Istotny jest też kierunek, w jakim spojrzał Monteverdi, czyli ludzkie emocje. To człowiek powoli zaczynał być w centrum uwagi artystów, a nie Bóg czy natura - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista i autor przekładu "Lamentu Madonny" Claudia Monteverdiego, który zabrzmi w poniedziałek (26.10) podczas Festiwalu Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Paweł Siwek Dwójka