Zakon nieustającego czytania

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 14:20
– Może jesteśmy ekskluzywną grupą wymierającą, ale potrzebujemy czytać po to, żeby żyć – mówiła w Dwójce Justyna Sobolewska, autorka fascynującej książki o książkach.
Audio
Zakon nieustającego czytania
Foto: Eneas/Flickr. lic. CC

Kto wie, może niektórzy naprawdę potrafią poznać ich wartość dzięki... zapachowi? Inaczej pachną dzieła Szekspira, inaczej Dantego a jeszcze inaczej Platona. Tak przynajmniej twierdził główny bohater sztuki Thierry’ego Debroux "Bibliopata", właściciel ogromnej biblioteki kryjącej mroczną tajemnicę. Są jednak i tacy, którzy oceniają wartość książek na podstawie opublikowanych w nich ilustracji i porządnej oprawy. Takimi kryteriami kierowała się pewna bukinistka z bulwaru nad Sekwaną, zagadnięta przed Ernesta Hemingwaya w pięknych latach 20. minionego wieku. A może chodzi tu o połączenie słowa i obrazu? To zdawała się postulować pewna słynna dziewczynka, która wpadła do Krainy Czarów: "Cóż jest warta książka – pomyślała Alicja – w której nie ma rozmów ani obrazków".
Niektórzy sądzą, że sekretem dobrej, fascynującej książki jest jej pierwsze zdanie.
Między innymi o pierwszych zdaniach swoich ulubionych książek mówiła w Dwójkowej audycji Justyna Sobolewska, krytyk literacki i namiętna czytelniczka, autorka niedawno wydanej "Książki o czytaniu…". Publikacja ta to swoista anatomia czytania, metalekturowe zapiski o ulubionych miejscach do czytania, sposobach układania książek na półkach, wspomnienia związane z czytaniem…
Rozmówczyni Katarzyny Nowak jest pewna, że zakon czytelników będzie trwał, mimo niepokojących wieści o spadającej liczbie tych, którzy po książki sięgają. – Nie mam ciemniej wizji przyszłości. Może jesteśmy ekskluzywną grupa wymierająca, ale potrzebujemy książek po to, żeby żyć.

Zobacz więcej na temat: Katarzyna Nowak
Czytaj także

Cmentarzysko Zapomnianych Książek

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 08:10
Na powierzchni 33 m kw. stoją regały do sufitu, kartony, prawie 2 tys.woluminów. Każdy może wziąć tyle książek, ile uniesie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po przeczytaniu połóż w miejscu publicznym

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 14:00
Już po raz dziewiąty w całej Polsce odbywa się Święto Wolnej Książki. Jej organizatorzy zachęcali w Czwórce do tego by nie magazynować książek, tylko puszczać je w obieg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczniowie pytają o miłość i śmierć

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2012 17:41
Mówią, że były to wieki ciemne, czas zacofania i zabobonu, okres, w którym na każdym kroku przypominano: "Pamiętaj, że umrzesz". Tymczasem nie takie średniowiecze ponure, jak je malują..
rozwiń zwiń