Rozterki misjonarza z kongijskiego buszu

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 11:50
Zapraszamy na rozmowę o sztuce "Misja" Davida Van Reybroucka w przekładzie Ryszard Turczyna. Dramat powstał na podstawie rozmów przeprowadzonych z piętnastoma belgijskimi misjonarzami pracującymi w Kongu.
Mieszkańcy kongijskiej wioski chronią się w buszu przed żołnierzami
Mieszkańcy kongijskiej wioski chronią się w buszu przed żołnierzamiFoto: PAP/LESLIE NEUHAUS

Jej bohater - to misjonarz z pięćdziesięcioletnim stażem. Któregoś dnia, w wieku 17 lat, dokonał  takiego właśnie wyboru. Kiedy od czasu do czasu przyjeżdża na urlop do rodziny, widać, jak bardzo oddalił się od codziennych spraw swoich bliskich. Dla niego bliskimi są ci ludzie z buszu, do których dociera najczęściej motorem. Ze wszystkich sakramentów, jakich udzielał Kongijczykom, najbardziej wzruszała go reakcja miejscowych na Eucharystię, bo Afrykanin jest człowiekiem wspólnoty. Z innymi sakramentami bywa różnie - w związku z tym wprowadził np. spowiedź zbiorową. W trosce o powstrzymanie AIDS rozdaje prezerwatywy. "Moim pragnieniem jest żyć zgodnie z duchem tego Kościoła, a nie z jego literą". Finał tej sztuki jest bardzo brutalny. Pokazuje rzeź zwalczających się Tutsi i Hutu - konflikt ten rozszerzył się bowiem także na tereny Konga...
Fragmenty sztuki przeczyta Krzysztof Wakuliński.
Na rozmowę o dramacie Davida Van Reybroucka zapraszają Iwona Malinowska i Janusz Majcherek.

25 kwietnia (piątek), godz. 22.00-22.30

bch/jp

Zobacz więcej na temat: Afryka TEATR
Czytaj także

Dramat w Chorwacji: trauma wojny, rodzina w rozsypce

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 12:59
- W chorwackim teatrze dochodzą do głosu rozmaite traumy związane z wojną, z rozpadem Jugosławii. Na scenie obserwujemy społeczeństwo po transformacji, co dla nas jest ciekawe, bo jesteśmy w podobnej sytuacji - opowiada krytyk teatralny Janusz Majcherek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edward Albee: teatr chorych relacji

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 12:00
Znany amerykański dramaturg, autor głośnej sztuki "Kto się boi Virginii Woolf" obchodzi w tym roku 85. rocznicę urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lalka może zagrać wszystko

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 21:00
– Animowaną, czyli ożywianą formą w teatrze lalek może być zarówno kukiełka, jak i cień lub przedmiot codziennego użytku. Tak pojęte ożywienie likwiduje wszelkie ograniczenia repertuaru – mówiła w Dwójce dr Halina Waszkiel, autorka książki "Dramaturgia polskiego teatru lalek".
rozwiń zwiń