Wraz z rodziną Tabori wyemigrował do Anglii, gdzie przyjął obywatelstwo brytyjskie. Potem wiele lat spędził w Ameryce, współpracując z wybitnymi reżyserami filmowymi. m.in. Elią Kazanem. Pisał po angielsku i niemiecku. Jest autorem około 30 sztuk - niektóre sam reżyserował.
Doświadczony traumą II wojny światowej (stracił ojca), w swoich dramatach wracał do tematyki Holokaustu, ale w sposób często prowokacyjny czy wręcz skandalizujący. Uciekał od wszelkich schematów. Przykładem może być jego utwór "Courage mojej matki", w którym "ludzki Niemiec" ocala Żydówkę. Jest to sztuka o konstrukcji piętrowej, w której syn ze swojej perspektywy przetwarza wspomnienia matki. Od czasu do czasu ową opowieść ilustrują retrospektywne epizody dramatyczne.
Inna sztuka tego autora - "Wariacje goldbergowskie" - nawiązuje do biblijnego stwarzania świata. W tym utworze, który dzieje się w teatrze, stwórcą świata jest reżyser. On uważa się za Boga. W tym utworze też słychać echo tragicznych doświadczeń wojennych autora.
Co zadziwiające, ostatnie lata swojego życia Tabori spędził w... Niemczech i Austrii, współpracując z najważniejszymi scenami tych krajów. Polskie przekłady jego sztuk pochodzą z języka niemieckiego.
O George'u Taborim opowie krytyk teatralny Janusz Majcherek. We fragmentach "Courage mojej matki" i "Wariacji goldbergowskie" (w przekładzie Grzegorza Matysika z tomu wydanego przez agencję ADiT) usłyszą Państwo Andrzeja Blumenfelda i Sławomira Packa.
***
Na audycję "Świat na scenie" zapraszamy w piątek (16.01) w godzinach 22.00-22.30. Program poprowadzi Iwona Malinowska.
mc/bch