Irlandzki Czechow

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 16:00
O dramacie "Sztuce po sztuce" irlandzkiego pisarza Briana Friela Iwona Malinowska i Janusz Majcherek porozmawiają dziś wieczorem.
Moskwa
MoskwaFoto: ot. sxc.hu

Nazywany "irnaldzkim Czechowem" i uznawany za jednego z najwybitniejszych żyjących dramatopiszarzy anglojęzycznych, Brian Friel ukończył jednoaktówkę "Sztuka po sztuce" w 2002 roku. W dramacie tym nawiązał (nie po raz pierwszy)  do twórczości Antoniego Czechowa, czyniąc parą bohaterów Sonię Sieriebriakową z "Wujaszka Wani" i Andrzeja Prozorowa z "Trzech sióstr".

Pomysł Friela polega na tym, iż "wyjmując" ze sztuk Czechowa owych bohaterów, takich, jakimi są, umieszcza ich w innej rzeczywistości rosyjskiej. Akcja dzieje się we wczesnych latach dwudziestych minionego wieku. Sonia i Andriej są starsi o co najmniej ćwierć wieku. Oboje po ciężkich doświadczeniach życiowych, przypadkowo spotykają się w jakiejś jadłodajni w Moskwie. Każde z nich chce się zaprezentować swemu rozmówcy z jak najlepszej strony. W związku z tym oboje prowadzą grę między prawdą a zmyśleniem...
We fragmentach sztuki w przekładzie Elżbiety Woźniak usłyszą Państwo Ewę Dałkowską i Damiana Damięckiego.

"Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" w piątek (27 września) o godzinie 22.00.

Zobacz więcej na temat: Irlandia Moskwa TEATR
Czytaj także

Paw od Grety Garbo jak Mewa Czechowa

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 20:00
- To bardzo solidny, w klasycznych kryteriach gatunku, dramat, ale też sztuka pełna literackich aluzji i tropów - mówi o "Greta Garbo przyjechała" Franka McGuinnessa Janusz Majcherek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komu zaszkodziła klątwa Arnolda Szyfmana?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 17:00
- Lektura recenzji pokazuje, że wszyscy kolejni dyrektorzy próbowali bezskutecznie sprostać legendzie Szyfmana - mówiła w 9. odsłonie cyklu poświęconego historii Teatru Polskiego profesor Barbara Osterloff. Czy w latach 1957-1981 nad sceną wisiała klątwa?
rozwiń zwiń