– Nasze środowisko zawiązało się jesienią 1981 r., gdy zaczęliśmy mieć poczucie, że coś złego dzieje się z Solidarnością. Zaczęło się po zapaści w marcu 1981 r., gdy przygotowywaliśmy się do strajku generalnego i wydawało się, że komuniści zeszli już z pola, skoro wcześniejszy strajk ostrzegawczy sparaliżował kraj na 4 godziny. Ale do strajku generalnego nie doszło – opowiadał gość Dwójki.
Zbigniew Gluza zauważył wtedy, że "to, w jaki sposób kierowana jest Solidarność, coraz bardziej odchodzi od wolności". – Postanowiliśmy wtedy założyć pismo, które przeciw temu miało zaprotestować. Chcieliśmy nazwać je "Odmowa", ale nie chodziło o odmowę komunizmowi, ale odmowę pewnej gry z komunizmem – mówił.
Dziennikarz tłumaczył w Dwójce, na czym polegała ta gra i dlaczego nie ukazał się (przygotowany już do druku) pierwszy numer "Odmowy", i opowiadał m.in. o tym, jak doszło później do powstania "Karty" - najpierw tzw. "małej", a później tej, którą znamy dziś jako jedno z najważniejszych pism poświęconych historii najnowszej.
***
Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności
Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Zbigniew Gluza (redaktor naczelny pisma "Karta")
Data emisji: 3-7.04.2017
Godzina emisji: 11.45
mc/bch