Zapewniam, że Kreml płaci za irańskie drony - podkreślił Zełenski, raz jeszcze wzywając do przyspieszenia dostaw zachodniej broni na Ukrainę.
W jego opinii wzbogacanie się Iranu na rosyjskich zleceniach powoduje reakcję łańcuchową, prowadzącą do wzrostu zagrożenia ze strony reżimu ajatollahów w regionie Bliskiego Wschodu.
Czytaj także:
Goliat przegrywa
- Widzieliśmy w zeszłym roku, że Rosja - Goliat zaczął przegrywać i teraz nie ma już żadnych szans, ale stara się zyskać czas na tej wojnie, by dalej niszczyć Ukrainę - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek w czasie zdalnego wystąpienia na corocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
00:32 12206399_1.mp3 Prezydent Ukrainy zaapelował o jedność podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (źr. IAR)
- Opóźnienie zawsze było i nadal jest błędem - zapewnił Zełenski, komentując powolną reakcję Zachodu na zagrożenie ze strony Rosji.
Ukraiński przywódca podkreślił, że w czasie gdy Zachód debatuje nad kolejnymi rozwiązaniami konfliktu i nad sankcjami, Rosja "poddusza Mołdawię" i zacieśnia współpracę z Iranem. Ukraiński przywódca nawoływał do jedności w walce z Rosją, bo "im dłużej jej nie ma, tym bardziej zachęca się Moskwę do agresji", tak jak stało się w przypadku aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r., gdy Zachód zachował milczenie.
Potrzeba nowoczesnego sprzętu
- Aby móc się bronić potrzebujemy jak najszybciej nowoczesnego sprzętu, szczególnie, że teraz Rosja współpracuje z Iranem, a nad naszym niebem latają drony irańskiego reżimu - oświadczył Zełenski.
- Dawid pokonał Goliata nie poprzez rozmowę, tylko przez działanie - dodał prezydent, zaznaczając, że zdaje sobie sprawę, iż przeciwstawienie się Rosji wymaga wiele odwagi, nie tylko ze strony Ukrainy, ale także ze strony jej sojuszników.
Rosja niszczy wiele państw
Przywódca Ukrainy zwrócił uwagę na destabilizowanie przez Rosję krajów na całym świecie poprzez korumpowanie państw i instytucji politycznych, także międzynarodowych. Wśród szczególnie wrażliwych na rosyjskie działania krajów wymienił Libię, Mali i Republikę Środkowoafrykańską. - Co czeka Syrię? Nic dobrego - dodał.
- Nie chodzi tylko o Ukrainę. Chodzi o to, że Goliat musi przegrać i nie ma wobec tego żadnej alternatywy, ponieważ Kreml może zniszczyć pokój i bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy są reprezentowani tutaj dzisiaj w Monachium - oświadczył prezydent Zełenski.
- W związku z tym nie ma i nie powinno być żadnej alternatywy dla kompletnego położenia kresu agresji Rosji, aby wyzwolić ludzi, terytoria, ponieważ każda wioska, każde miasto pod okupacją rosyjską oznacza, że ludzie są w niewoli, a ludzie nie mogą być przedmiotem kompromisu. Kiedy Rosjanie wycelowali w nas broń, wycelowali ją także w naszych sąsiadów - oznajmił ukraiński przywódca.
O ludzkim wymiarze walki
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do uczestników 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa o determinację we wspólnej walce z rosyjskim agresorem. Ukraiński prezydent podczas łączenia wideo podkreślał znaczenie jedności i fakt, że wolność nie zna kompromisu.
- Czy ludzie mogą być przedmiotem kompromisu? Nie. Musimy wyzwolić Ukrainę i Europę, bo kiedy Rosjanie celują w nas, celują w naszych sąsiadów - powiedział Wołodymyr Zełenski.
- Czy Europa może być przedmiotem kompromisu? Nie. Czy wolność może być przedmiotem kompromisu? Stanowczo nie. Jestem pewien, że możemy wygrać nie tylko z Putinem, ale i z putinami, nie tylko w Rosji, ale i na całym świecie - dodał ukraiński prezydent. Wołodymyr Zełenski ocenił, że oczywiste jest, że prezydent Władimir Putin nie poprzestałby na Ukrainie i kontynuowałby inwazję w innych krajach byłego Związku Radzieckiego.
Ukraiński prezydent podkreślał też, że "nie ma alternatywy dla zwycięstwa Ukrainy". - Nie ma alternatywy dla Ukrainy w Unii Europejskiej, nie ma alternatywy do Ukrainy w NATO - powiedział ukraiński przywódca.
Konferencja w Monachium z udziałem czołowych polityków z całego świata potrwa do końca weekendu. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. W konferencji bierze też udział premier Mateusz Morawiecki.
PAP/IAR/in./