Krzysztof Wodiczko: do Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia przyjeżdżali z całego świata

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 13:00
- Robiłem dyplom - laboratorium perkusyjne, instrument, projekt dla Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Tu przyjeżdżali ludzie z całego świata. Ja się dużo dowiadywałem od Patkowskiego dzięki jego podróżom i pracy w Stanach Zjednoczonych, przede wszystkim na Uniwersytecie Illinois w Urbanie i Champaign, gdzie było wielkie eksperymentalne centrum muzyczne - mówił w "Zapiskach ze współczesności" Krzysztof Wodiczko, artysta wizualny, teoretyk sztuki i wykładowca.
Krzysztof Wodiczko w Muzeum Emigracji w Gdyni, 30.01.2016 r.
Krzysztof Wodiczko w Muzeum Emigracji w Gdyni, 30.01.2016 r.Foto: Łukasz Dejnarowicz / Forum
  • Bohaterem audycji "Zapiski ze współczesności" był Krzysztof Wodiczko, artysta wizualny, teoretyk sztuki i profesor Uniwersytetu Harvarda.
  • Krzysztof Wodiczko urodził się w Polsce, ale swoją karierę rozwinął w Stanach Zjednoczonych, do których po raz pierwszy trafił za sprawą Józefa Patkowskiego, założyciela Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
  • Do Polskiego Radia Krzysztof Wodiczko trafił podczas studiów na warszawskiej ASP, w czasie gdy realizował projekt dyplomowy.

Krzysztof Wodiczko to znakomity artysta wizualny i teoretyk sztuki, profesor Uniwersytetu Harvarda. Pochodzi z Polski, ale na stałe zamieszkuje w Stanach Zjednoczonych. W Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy 2 października otworzył swoją pierwszą stałą wystawę.

Krzysztof Wodiczko urodził się w 1943 roku, a jego dom rodzinny - jak opowiadał - wypełniony był muzyką. A jednak to nie ta dziedzina sztuki stała się życiową drogą bohatera audycji, na studia Krzysztof Wodiczko wybrał się bowiem na Wydział Projektowania Przemysłowego ASP w Warszawie.

Krzysztof Wodiczko w Polskim Radiu

W czasie studiów temat muzyki jednak powrócił, a Wodiczko miał okazję współpracować z legendarnym już Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia założonym w 1957 roku przez Krzysztofa Patkowskiego.

- Wtedy robiłem dyplom - laboratorium perkusyjne, instrument, projekt dla Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Tu przyjeżdżali ludzie z całego świata. Ja się dużo dowiadywałem od Patkowskiego dzięki jego podróżom i pracy w Stanach Zjednoczonych, przede wszystkim na Uniwersytecie Illinois w Urbanie i Champaign, gdzie było wielkie eksperymentalne centrum muzyczne - opowiadał Krzysztof Wodiczko.

John Cage - znajomy z Ameryki

Bohater audycji dodał, że to właśnie dzięki Józefowi Patkowskiemu został zaproszony przez wydział muzyczny tego uniwersytetu i poznał wybitnych artystów.

- Był to np. John Cage, który był tam artystą rezydentem, później miałem z nim kontakt w Nowym Jorku. - A więc przez to studio eksperymentalne dowiedziałem się dużo o samym Ruchu Sztuki i Technologii - Art and Technology Movement. Bo to właśnie środowisko muzyczne było wtedy bardziej do przodu - mówił Krzysztof Wodiczko.

Czytaj także:

Praca w Unitrze i emigracja

Po skończeniu studiów artysta bardzo szybko znalazł pracę w Centralnym Biurze Wzornictwa Przemysłowego Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego UNITRA.

W "Zapiskach ze współczesności" Krzysztof Wodiczko opowiadał o pracy projektowej w przemyśle, a także o buncie przeciw profesorom warszawskiej ASP, środowiskach artystycznych Galerii Foksal oraz poznańskiej Galerii Akumulatory, grze z cenzurą, wyrzuceniu z Polski oraz trudnych początkach życia i twórczości w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Zachęcamy do wysłuchania całości nagrań.


Posłuchaj
14:47 2023_10_02 12_45_27_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Krzysztof Wodiczko o swym wypełnionym muzyką domu rodzinnym (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:15 Dwojka_Zapiski_ze_wspolczesnosci_2023_10_03-12-45-50.mp3 Krzysztof Wodiczko o współpracy ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:22 2023_10_04 12_45_07_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Krzysztof Wodiczko o pracy w Polskich Zakładach Optycznych i przejściu do świata sztuki (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:08 2023_10_05 12_44_39_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Krzysztof Wodiczko o środowiskach artystycznych Kanady i Stanów Zjednoczonych, o zaangażowaniu w sztukę krytyczną i okolicznościach wyrzucenia go z Polski przez władze PRL (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

19:18 Zapiski_ze_wspolczesnosci odc 5.mp3 Krzysztof Wodiczko o sztuce zaangażowanej społecznie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotował: Michał Nowak

Daty emisji: 2-5.10.2023

Godzina emisji: 12.45

mgc

Czytaj także

Tyski Festiwal Performance - święto najbardziej ulotnej sztuki wizualnej

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 17:00
- Przez te dwanaście lat udało nam się wychować publiczność. Nasz festiwal ma odbiorców wśród ludzi młodych, ale również seniorów. A jest to dziedzina sztuki, która najszybciej reaguje na zmieniającą się rzeczywistość - mówił w Dwójce Piotr Kumor, kurator XII Tyskiego Festiwalu Performance.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Sztuk Performatywnych w Płocku. "Każdy z nas nosi w sobie własne opowieści"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 17:00
- Na festiwalu pojawi się pięćdziesięciu artystów z siedemnastu krajów. Hasło "Opowieści" otwiera nas na ludzi, każdy z nas je w sobie nosi i chętnie się nimi dzieli, a także ich słucha. Nie chodzi tylko o słowa, ale również o dźwięki, gesty i ruch - mówiła w Dwójce Małgorzata Sady, kuratorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych w Płocku.
rozwiń zwiń