W tym tygodniu w "Zapiskach ze współczesności" gościmy na naszej antenie Zbigniewa Adrjańskiego z okazji jego 80. urodzin.
Autor słynnej "Złotej Księgi Pieśni Polskich", która doczekała się już dziewięciu wydań, urodził się 2 lutego w Brześciu nad Bugiem. Na Polesiu, gdzie jego ojciec był inspektorem dróg wodnych, Zbigniew Adrjański spędził szczęśliwe dzieciństwo i młodość, które przerwała wojna. Pierwsze lata po wojnie mieszkał wraz z rodzicami w Sopocie, później w Warszawie, gdzie podjął studia slawistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Filologiem nie został, ale do dziś napisał kilka książek poświęconych pieśni, piosence i kabaretowi. Szlify autorskie i dziennikarskie zdobywał w dziale kultury redakcji tygodnika "Nowa Wieś".
Od lat sześćdziesiątych stale współpracował z Polskim Radiem, gdzie prowadził cykliczne audycje: "Muzyczne wędrówki po kraju", "Zwierzenia prezentera", "Spotkania przy fortepianie", a w Programie III – "Radiowe Giełdy Piosenki". Przez pewien czas był też redaktorem naczelnym programów rozrywkowych TVP, dyrektorem artystycznym stołecznej Estrady, wielokrotnym prezesem ZAKR.
Napisał wiele tekstów piosenek, które wykonywały gwiazdy polskiej estrady. Jest też autorem słowników i leksykonów, m.in.: "Pieśni sercu bliskie", "Śpiewnik Iskier na różne okazje", "Słownik biograficzny autorów i kompozytorów polskiej piosenki", "Pochody donikąd" (o piosenkach z PRL). Niedawno napisał i wydał "Wspomnienia z Polesia" i książkę o Polesiu oraz Kresach Wschodnich: "O batiuszce, co ptakiem latał".
W kolejnych gawędach nasz gość wspomina swoją barwną biografię, przyjaciół, współpracowników i książki, które pisał w różnych okolicznościach i na różnych etapach swojego życia.
Niewątpliwie Zbigniew Adrjański, autor "Złotej Księgi Pieśni Polskich", jest wielkim miłośnikiem pieśni i piosenki, będącej odbiciem obyczajów różnych epok, a przy tym – wielkim propagatorem polskiej pieśni historycznej, ludowej i patriotycznej.
Audycję przygotowała Iwona Malinowska.
30 stycznia – 3 lutego (poniedziałek-piątek), godz. 11:45