Stefan Śnieżko - prokurator z "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 18:00
Kolejny cykl przygotowany we współpracy z Tomaszem Piotrowskim (z białostockiego oddziału IPN), który w czerwcu tego roku nagrał prokuratora Stefana Śnieżko, niezwykłą postać w naszej najnowszej historii.
Audio
  • Stefan Śnieżko - gawęda pierwsza - o dzieciństwie i młodości na Wileńszczyźnie
  • Stefan Śnieżko o repatriacji w 1957 roku do Polski i o studiach w Gdańsku i w Warszawie
  • Stefan Śnieżko o okresie lat 60. i 80., o swojej przynależności do PZPR, karnawale Solidarności i internowaniu w czasie stanu wojennego
  • Stefan Śnieżko wspomina trudne lata 80.
  • Stefan Śnieżko opowiada o swej pracy w Komisji do spraw badania zbrodni katyńskiej
Stefan Śnieżko
Stefan ŚnieżkoFoto: PAP/Adam Urbanek

Stefan Śnieżko urodził się 5 VI 1936 w Gienejciszkach k. Wilna. Dopiero w 1956 roku udało mu się z rodziną powrócić do Polski; w 1965 roku ukończył prawo na UW i do 1981 roku pracował jako  prokurator.

W 1980 roku organizował "Solidarność" przy prokuraturze w Olsztynie, a w stanie wojennym, jako jedyny prokurator w Polsce, został internowany, a potem wyrzucony z pracy.

W latach 1990-2001 był zastępcą Prokuratora Generalnego i odpowiadał  za polski współudział w badaniu zbrodni katyńskiej; w 1991 roku stał na czele polskiej ekipy uczestniczącej w pracach ekshumacyjnych w Charkowie i Miednoje, a w 1994 roku został przewodniczącym Komisji d/s Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy prezesie Rady Ministrów.

W kolejnych odcinkach zapisków opowiada o dzieciństwie i młodości na Wileńszczyźnie, o repatriacji do Polski i studiach na Politechnice Gdańskiej i Uniwersytecie Warszawskim, o pracy w prokuraturze, karnawale "Solidarności" i stanie wojennym, o pracach przy śledztwie katyńskim.

Audycję przygotowała Joanna Szwedowska.

14-18 maja (poniedziałek-piątek), godz. 11.45