Czapski – patriotyzm otwarty, nie ograniczony

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 12:15
W 20. rocznicę śmierci znakomitego malarza, pisarza, świadka Katynia prezentujemy w Dwójce cykl audycji, w których przybliżamy tę ważną dla polskiej kultury postać.
Audio
  • Aleksander Jackowski o Józefie Czapskim
  • Wojciech Karpiński o Józefie Czapskim
  • Andrzej Mietkowski o Józefie Czapskim. Audycja Elżbiety Łukomskiej z cyklu "Zapiski ze współczesności". (PR, 7.07.2008)
  • Wiesława Wierzchowska o Józefie Czapskim
  • Krystyna Zachwatowicz o Józefie Czapskim
Józef Czapski w Sailly. Rok 1983
Józef Czapski w Sailly. Rok 1983Foto: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

– Poznałem Józefa Czapskiego w 1936 roku w Sopocie. Spotkanie to było dla mnie nie tylko wprowadzeniem w arkana sztuki. Okazało się istotne dla mojego sposobu myślenia, dla wartości etycznych, które wyznaję – wspominał Aleksander Jackowski, etnograf i historyk sztuki, twórca i wieloletni szef pisma "Polska sztuka ludowa. Konteksty".

Sprawą najwyższej wagi była dla Czapskiego świadomość wyboru, że jest Polakiem

Wśród ważnych rysów charakteru Czapskiego gość Dwójki wymienił "bezwzględną uczciwość w stosunku do siebie, do ludzi i do swoje pracy". Sprawą najwyższej wagi była dla malarza również świadomość wyboru, że jest się Polakiem.

– Jego patriotyzm nie był ograniczony, był bardzo szeroki, połączony z kultem myśli cywilizacji, tej zwłaszcza, która pochodziła z Francji – mówił Aleksander Jackowski, któremu Czapski podarował niegdyś "Legendę Młodej Polski" Stanisława Brzozowskiego. Książkę niezwykle istotną dla Czapskiego, formującą jego myślenie o polskości, o patriotyzmie.

Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Aleksandra Jackowskiego, Wojciech Karpiński, eseisty, członka redakcji "Zeszytów Literackich", Andrzeja Mietkowskiego, współpracownika RWE, BBC i paryskiej "Kultury", Dyrektora i Redaktora Naczelnego Portalu polskieradio.pl, oraz Wiesławy Wierzchowskiej, historyka sztuki, oraz Krystyny Zachwatowicz, aktorki i reżyserki.

Audycję przygotowały: Joanna Szwedowska, Dorota Gacek, Elżbieta Łukomska i Anna Lisiecka.

--------------------------------------------------------------------

Z okazji 20. rocznicy śmierci Józefa Czapskiego uruchomiony został specjalny serwis Polskiego Radia, w którym wysłuchamy m.in. niepublikowanych dotąd rozmów z Józefem Czapskim o wielkich postaciach XX wieku. Zobacz więcej>>>

Czytaj także

Świadek epoki, kosmopolak

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 19:22
Wśród obrazów Czapskiego szczególną uwagę zwracają przejmujące autoportrety. Wyjątkowym autoportretem są też jego pisane latami dzienniki. Powstał jednak również szczególny, rozpisany na fragmenty, fascynujący pamiętnik mówiony Józefa Czapskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cudem ocalały

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 23:07
- Chodziło o to, żeby wszystkie nazwiska moich kolegów, jakie miałem, zostały zapamiętane - wspominał Józef Czapski swoje starania, by odnaleźć tych, którzy zaginęli na Wschodzie.
rozwiń zwiń