Marta Lipińska (ur. w 1940 w Borysławiu koło Lwowa) ukończyła w 1962 roku Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Debiutowała w 1963 w "Trzech siostrach" w reżyserii Erwina Axera. Do najbardziej znanych kreacji teatralnych Lipińskiej należą role: Córki w "Szklanej menażerii" Williamsa Tennessee (1967), Lizelotty w "Dwóch teatrach" Jerzego Szaniawskiego (1968), Anieli w sztuce Aleksandra Fredry "Wielki człowiek do małych interesów" (1968), Annuszki w "Mistrzu i Małgorzacie" Michała Bułhakowa (1987) oraz Pani Jourdain w komedii Moliera "Mieszczanin szlachcicem" (1999).
Na kinowym ekranie debiutowała rolą nieszczęśliwej "pacjentki" u Stanisława Różewicza w "Głosie z tamtego świata" (1962). Dwukrotnie wystąpiła w filmach Tadeusza Konwickiego: w "Salcie" (1965) i w "Dolinie Issy" (1982). Popularność przyniosły jej role w filmach i serialach będących adaptacjami literackich: pani Heleny Stawskiej z serialu " Lalka" (1977) i z roli Emilii Korczyńskiej z serialu i filmu kinowego "Nad Niemnem" (1986).
W Programie Trzecim Polskiego Radia występowała jako Eliza w słuchowisku Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku".
W Dwójkowym cyklu "Zapiski ze współczesności" słuchamy wspomnień Marty Lipińskiej: o domu rodzinnym, rodzicach i najukochańszej babci; o czasach nauki w Liceum im. Królowej Jadwigi w Warszawie; z okresu studiów w Szkole Teatralnej i początków pracy scenicznej; artystka opowie o wieloletniej współpracy z Teatrem Współczesnym oraz o tym, jak poczucie humoru i autoironia pomagają w życiu zawodowym. Gawęda ostatnia dotyczyć będzie współpracy z Teatrem Polskiego Radia oraz refleksji na temat życia prywatnego i zawodowego.
Audycję przygotowały Elżbieta Łukomska i Ewa Stocka-Kalinowska.
9-13 września (poniedziałek-piątek), godz. 11.45