75-lecie śmierci Witkacego w Dwójce>>>
- Tak jak wiele osób, mieszałem Stanisława Witkiewicza ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem, zwanym potocznie Witkacym. Kupiłem sobie wówczas jego dramaty. Mam ten egzemplarz do dziś. Wrażenie było piorunujące - mówi gość "Zapisków ze współczesności".
Prof. Lech Sokół mówi, że Stanisław Ignacy Witkiewicz zafascynował go przede wszystkim estetyką awangardyzmu swojego dzieła. - Okazało się nagle, że mamy wspaniałego pisarza i malarza awangardowego. Druga sprawa to była problematyka egzystencjalizmu. Doświadczenie estetyczne górowało jednak nad filozoficznym, w jakiś sposób - ocenia gość Dwójki.
- Pociągał mnie w Witkacym pesymizm, bo tak go wówczas odbierałem i przekonanie, że los ludzki jest tragiczny. Zarówno jego przebieg, jak i finał są tragiczne - mówi teatrolog i dodaje, że "trzymał się Witkacego, chociaż czasami miał go dość".
Prof. Lech Sokół ocenia, że "zarówno życie osobiste Witkacego, jak i jego mocne wpisanie w historię Polską, odbijało się w jego dziele". - Było to dla mnie i dla wielu czytelników bardzo ważnym doświadczeniem - mówi gość Dwójki. - To dzieło wciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć. Nie tylko to dzieło, ale to życie - dodaje.
- Witkacy, dlatego jest ważny, że może stać się nauczycielem narodu, nauczycielem jednostki, autorem, który zadaje nam pytania i bardzo poważną pracę domową. Staje się takim autorem - mistrzem, który uczy człowieka jak myśleć, jak rozwiązywać problemy, jak żyć - podsumowuje Lech Sokół.
Zapraszamy do serwisu specjalnego poświęconego rocznicy śmierci Witkacego>>>
Witkacy jest nieprzerwanie obecny w życiu Lecha Sokoła, wykładowcy w Instytucie Sztuki PAN warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, od czasów studenckich. Pracę magisterską przyszły teatrolog i kulturoznawca napisał właśnie o Witkacym. Jej tytuł: "Dramaturgia Stanisława Ignacego Witkiewicza wobec teorii Czystej Formy Doktoryzował się z Witkacego, bo nie mógł się z niego wyzwolić. Rozprawę habilitacyjną poświęcił "Strindbergowi i Witkacemu". Witkacy jest w pracach profesora stale obecny.
***
W związku z 75. rocznicą śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza w cyklu "Zapiski ze współczesności" słuchamy gawęd pod wspólnym tytułem "Mój Witkacy". Refleksjami i wspomnieniami związanymi z artystą i jego twórczością podzielą się także prof. Janusz Degler, Jan Gondowicz i reżyser Julia Wernio, u początków swojej pracy związana z teatrem Witkacego w Zakopanem.
Na audycję zapraszają Iwona Malinowska i Joanna Szwedowska.
15-19 września (poniedziałek-piątek), godz. 11.45-12.00
kh/mc