Maria Baliszewska: Nowa Tradycja jest symbolem rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 14:29
- Festiwal od samego początku wspierał muzyków, animował środowisko. Dzięki niemu polski folk ogromnie się rozwinął - wspominała w "Zapiskach ze współczesności" założycielka Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
Audio
  • Maria Baliszewska o studiach muzykologicznych, pierwszych nagraniach terenowych i dorastaniu wśród muzyki (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Maria Baliszewska o początkach pracy w Redakcja Muzyki Ludowej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Maria Baliszewska o nagraniach terenowych, spotkaniach z wielkimi artystami muzyki tradycyjnej, walce o radiową wolność słowa, przełomach politycznych i muzycznych wzruszeniach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Maria Baliszewska o nagraniach terenowych Polaków za granicą, radiowych pasjonatach kultury ludowej, powstaniu RCKL i serii płytowej "Muzyka Źródeł" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Maria Baliszewska o obradach jury festiwalu Nowa Tradycja (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Maria Baliszewska. To jej zawdzięczamy wiele płyt z serii Muzyka Źródeł
Maria Baliszewska. To jej zawdzięczamy wiele płyt z serii "Muzyka Źródeł"Foto: Grzegorz Śledź / PR2

Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" powołany został w latach 90. Maria Baliszewska, etnomuzykolog i wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia, która była bohaterką specjalnej odsłony "Zapisków ze współczesności" z okazji 25. urodzin Radiowego Centrum Kultury Ludowej, przybliżyła nam kulisy jego powstania.

- Rozwój polskiej muzyki folkowej możliwy był dzięki nawiązaniu współpracy z Europejską Unią Nadawczą (EBU - przyp. red.). W końcu lat 80. zorientowałam się, że w ramach EBU wspólnie organizuje się festiwal folkowy. Kiedy po 1989 roku otworzyły się takie możliwości, pojechałam do Genewy. Od tego momentu nie tylko mogliśmy śledzić to, co się dzieje za granicą, ale także wysyłaliśmy tam polskie zespoły folkowe, aby promować naszą muzykę - wspominała Maria Baliszewska.


Marian Domański i Maria Baliszewska, rok 1983 Marian Domański i Maria Baliszewska, rok 1983

Pierwszy festiwal Nowa Tradycja odbył się w 1998 roku, a od początku swojego istnienia gości zespoły i solistów z Europy, Azji czy Afryki oraz przede wszystkim najważniejsze polskie zespoły muzyczne grające muzykę etniczną. W jego jury zasiadały gwiazdy polskiej muzyki, np. Czesław Niemen czy Zbigniew Namysłowski.

- Sprawa muzyki folkowej w Polsce stała się dla mnie i moich kolegów powodem do dumy - opowiadała Maria Baliszewska, pomysłodawczyni wydarzenia. - Na Nowej Tradycji nigdy nie stawialiśmy artystom żadnych granic. Chcieliśmy stworzyć ludziom możliwość spotkania, słuchania się nazwzajem, wspólnego muzykowania. Polska muzyka folkowa niezwykle się rozwinęła, teraz jesteśmy pod tym względem potentatem. To mnie cieszy. 

Maria Baliszewska w studiu Westdeutscher Rundfunk, rok 1988 Maria Baliszewska w studiu Westdeutscher Rundfunk, rok 1988

W audycji "Zapiski ze współczesności" Maria Baliszewska przybliżała historię zainteresowania światem wsi, edukacji muzycznej, pierwszych nagrań terenowych, rodzinnego muzykowania. Przypomina dziennikarzy pasjonatów, festiwalowe wyjazdy, spotkania z wielkimi osobowościami świata muzyki ludowej i wzruszenie artystów, dumnych z nagrań dla radia i świadomych, że dzięki temu zostaje po nich ślad w historii.

Opowieści Marii Baliszewskiej to historia walki o muzykę autentyczną i jej obecność w świadomości wszystkich Polaków, ale też szansa, żeby dowiedzieć się czegoś o dziejach Polskiego Radia – o zmieniających się sprzętach nagraniowych, technikach montażu, wypracowywaniu wolności słowa, przełomach politycznych widzianych okiem radiowca.

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 1-5.04.2019

Godzina emisji: 12.45

at/jp


Czytaj także

25. urodziny Radiowego Centrum Kultury Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 15:19
Bez wątpienia nie ma takiej drugiej instytucji w Polsce. O bezcennej działalności Radiowego Centrum Kultury Ludowej rozmawialiśmy w "Poranku Dwójki".
rozwiń zwiń