Karnawałowa potańcówka westernswingowa

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 15:24
W najbliższej audycji, jak co roku, zaproszę na westernswingową potańcówkę karnawałową, podczas której posłuchamy (być może również zatańczymy!) dawnych klasyków gatunku, a także nagrań współczesnych

Western swing to wesoła i skoczna muzyka taneczna, popularna na Południu i Południowym Zachodzie USA w latach 30. i 40. XX wieku. Powstała z połączenia piosenek kowbojskich ze swingiem, dixielandem i brzmieniem big bandu. Stąd inna, często stosowana nazwa tego stylu - jazz kowbojski. Elegancko ubrani panowie, zawsze w kapeluszach z szerokim rondem, przygrywali sunącym po parkiecie parom na wiejskich i miejskich potańcówkach. Obok rozbudowanej sekcji dętej, basu i perkusji, w skład każdego zespołu obowiązkowo wchodziły skrzypce, gitara hawajska i fortepian. Zwrotki i refreny prostych, melodyjnych piosenek, śpiewanych przez dookoptowanego do grupy wokalistę (najczęściej była to lokalna gwiazda, ale zdarzali się też słynni aktorzy grywający w hollywoodzkich westernach, np. Roy Rodgers) przeplatane były improwizacjami instrumentalnymi. Pionierami western swingu byli Bob Wills and His Texas Playboys oraz Milton Brown and His Musical Brownies.

W najbliższej audycji, jak co roku, zaproszę Państwa na westernswingową potańcówkę karnawałową, podczas której posłuchamy (być może również zatańczymy!) dawnych klasyków gatunku, a także nagrań współczesnych, m.in. zespołu Asleep at the Wheel. Poszukamy też westernswingowych rytmów na płytach amerykańskich wykonawców muzyki country i folk. A żeby potańcówkę urozmaicić, wybierzemy się do Luizjany, gdzie tańczy się do muzyki cajun i zydeco.

Piotr Matwiejczuk

15 stycznia (niedziela), godz. 23:00



Zobacz więcej na temat: USA
Czytaj także

Jambalaya z Akadiany

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 12:52
W Luizjanie, jak w jambalayi, sławnej kreolskiej potrawie, mieszają się tradycje kulturowe rodem z Europy i Afryki.
rozwiń zwiń