40. rocznica "Gwiezdnych Wojen". Serwis specjalny
- Jeszcze w latach 90. amerykański pisarz David Brin wystąpił z gniewnym tekstem przeciwko "Gwiezdnym wojnom", pisząc, że są imperialistyczne i podtrzymują stereotypy klasowe. Chodziło mu o to, że bohaterowie mogą zdobyć stanowiska i moce jedynie w drodze dziedziczenia, a nie dzięki ciężkiej pracy. W tym filmie jest zupełnie inaczej i na ekranie obserwujemy niezwykły powiew demokratyzacji. Okazuje się, że mocą może władać każdy, a przede wszystkim skrzywdzeni i poniżeni – dodał Piotr Gociek.
- Zmiany w najnowszej części sagi to odpowiedź na współczesne czasy – powiedział krytyk filmowy Krzysztof Kwiatkowski. - W statkach i pojazdach zasiadają i kobiety, i mężczyźni, jest też miejsce dla czarnoskórych, jedna z bohaterek ma azjatyckie rysy. Po części taka zmiana retoryki to decyzja ekonomiczna, dzięki której film będzie się sprzedawał na wielu rynkach – mówił gość Dwójki.
Czy na nowej odsłonie "Gwiezdnych wojen" ciąży polityczna poprawność i czy jednak kontynuowanie sagi ma jeszcze sens? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Jacek Wakar
Goście: Piotr Gociek (tygodnik "Do Rzeczy"), krytycy filmowi: Michał Oleszczyk, Krzysztof Kwiatkowski
Data emisji: 18.12.2017
Godzina emisji: 18.00
mz/kk