Autor "Szkiców piórkiem" jest dla o. Michała Zioło niczym "łotrzyk z powieści łotrzykowskiej". – Jego rys natury jest bardzo wolnościowy. I mnich również jest takim łotrzykiem, jest wolny. Do klasztoru zamkniętego nie wstępują potulne baranki. Mnich musi być wolny. Jeśli nie będzie wolny, wie, że Bóg nie zadziała. Bo Bóg rozmawia z ludźmi wolnymi - zaznaczał gość Dwójki.
Co w afirmującej, ale i zabarwionej ironią postawie Andrzeja Bobkowskiego tak zafascynowało o. Zioło? Co ważnego dla siebie znajduje u Jerzego Stempowskiego ("po raz pierwszy przeczytałem coś, co nie było pisane drewnianym językiem, co trafiało prosto do serca"), a co u Czesława Miłosza?
W rozmowie również o tym, jak to jest być mnichem trapistą we współczesnej Francji i czym jest ziołowa nalewka, z której słynie opactwo Notre-Dame d'Aiguebelle ("moje nazwisko skłoniło chyba moich przełożonych, by powierzyć mi produkcję tej nalewki…").
Nie zabrakło również wspomnień i komentarzy z dramatycznych wydarzeń z lat 90. XX w. O. Michał Zioło, nim przybył do francuskiego klasztoru, był we wspólnocie monastycznej w Fezie w Maroku. W marcu 1996 roku grupa islamskich terrorystów uprowadziła z tego klasztoru siedmiu trapistów, którzy zostali brutalnie zamordowani.
***
Tytuł audycji: Dwukropek
Prowadzi: Dorota Gacek
Gość: o. Michał Zioło (trapista, wcześniej duszpasterz akademicki, założyciel fundacji "Dom na skraju" działającej na rzecz dzieci z rozbitych rodzin, autor audycji radiowych i takich książek jak "Bobry Pana Boga", "Liście, listy, listki", "Jedyne znane zdjęcie Boga", "Dziennik Galfryda", "Modlitwy wiecznego poniedziałku", "Piosenka humbaka". Ostatnio ukazała się książka "Po co światu mnich?", bedąca tomem rozmów, które przeprowadzili z o. Michałem Zioło Katarzyna Kolska i ojciec Roman Bielecki)
Data emisji: 21.12.2018
Godzina emisji: 21.30
jp/pg