Skrywana historia drugiej wojny polsko-sowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 10:00
W "Spotkaniach po zmroku" porozmawiamy z Grzegorzem Motyką, autorem książki "Na białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953".
Fragment okładki książki Na białych Polaków obława
Fragment okładki książki "Na białych Polaków obława"Foto: Wydawnictwo Literackie

Wydawnictwo
Wydawnictwo Literackie

Sowieci nacierali ławą. Załogę pierwszego samochodu pancernego wystrzelał z lotniczego karabinu maszynowego kapral "Spłonka", drugi pojazd został zniszczony granatem. Wkrótce partyzanci zlikwidowali sowieckie dowództwo, nieprzyjaciel poszedł w rozsypkę.
Do tych wydarzeń doszło w Lesie Stockim w maju 1945 roku, już po kapitulacji Niemiec. To tylko przykład - podobnych starć było bardzo wiele. To zapomniana lecz prawdziwa wojna polsko-radziecka toczona przez Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz serwis specjalny: Żołnierze Wyklęci>>>>
Wbrew dość powszechnemu mniemaniu, podziemie poakowskie nie było zwalczane tylko przez wojska podległe polskim władzom komunistycznym, ale też przez oddziały nadesłane z Sowieckiego Sojuza: NKWD, Smiersz i NKGB. Z Sowietami walczyli ci sami ludzie, którzy wcześniej przeciwstawiali się Niemcom. To nie oni się zmienili, lecz nieprzyjaciel.
Autor książki "Na białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953" Grzegorz Motyka opisuje te wydarzenia nie tylko z polskiej, ale w znacznym stopniu z rosyjskiej perspektywy, wykorzystując m.in. materiały z archiwów moskiewskich.
Historia w portalu PolskieRadio.pl>>>

Dr hab. Grzegorz Motyka (ur. 1967 r.) - ukończył studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracuje w Instytucie Studiów Politycznych PAN.

Autor i współautor kilku książek m.in. "Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła". Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947" (Nagroda Historyczna "Polityki"), "Tak było w Bieszczadach. Walki polsko-ukraińskie w Polsce 1943-1948" (Nagroda "Przeglądu Wschodniego" i Nagroda Historyczna "Polityki") oraz "Ukraińska partyzantka 1942-1960. Działalność Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii" (Nagroda Klio).
Jest również autorem licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych zamieszczanych np. w "Karcie", "Więzi", "Zeszytach Historycznych" oraz w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczypospolitej", "Polityce" i "Newsweeku".
Książka "Na białych Polaków obława" ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Na audycję zaprasza Bartosz Panek.

23 września (wtorek), godz. 21.30-22.00
wydawnictwoliterackie.p/kk/mc

Czytaj także

Wolność i Niezawisłość - walczyli z sowietyzacją Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 06:00
78 lat temu, 2 września 1945 roku, w Warszawie powołano do życia zrzeszenie Wolność i Niezawisłość. Organizacja, uważana za następczynię Armii Krajowej, przeciwstawiała się sowieckim wpływom w Polsce. Na jej czele stanął płk. Jan Rzepecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. W dawnej siedzibie NKWD

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 17:06
W Warszawie powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Nowa placówka będzie miała siedzibę w dawnej kwaterze głównej NKWD przy ul. Strzeleckiej na Pradze - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Muzeum ma powstać jeszcze w 2014 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN szuka Inki. Odnaleziono szczątki 13 osób

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 20:25
Naukowcy IPN zakończyli poszukiwanie ciał zamordowanych przez komunistów żołnierzy AKw Gdańsku. Szczątki odnalezione na cmentarzu garnizonowym zostały przewiezione do zakładu medycyny sądowej w Gdańsku w konwoju pod specjalną eskortą.
rozwiń zwiń