Jak Miroslav Šašek narysował Londyn

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 10:00
Osiemnaście książek Šaška to nie tylko piękne przewodniki po słynnych miastach. To również próba oddania na rysunku ducha Rzymu, Londynu czy Paryża.
Audio
  • O twórczości Miroslava Šaška, znakomitego czeskiego ilustratora (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Oto jest Londyn Miroslava aka (na zdj. ilustracja z tej książki) zdobyła w 1959 r. przyznawany przez New York Times tytuł Najlepszej Książki Ilustrowanej Roku
"Oto jest Londyn" Miroslava Šaška (na zdj. ilustracja z tej książki) zdobyła w 1959 r. przyznawany przez "New York Times" tytuł Najlepszej Książki Ilustrowanej RokuFoto: mat. promocyjne Wydawnictwa Dwie Siostry

Miroslav Šašek w 1948 roku, gdy w Czechosłowacji władzę przejęła partia komunistyczna, wyemigrował do Niemiec. Na wakacjach w Paryżu wpadł na pomysł książki "Oto jest Paryż". Wydana w 1959 roku, zapoczątkowała serię książek (jak się okazało, nie tylko dla dzieci) o miastach świata.

- Znajdziemy na ich kartach elementy kojarzące się z typowym przewodnikiem, ale również i te, które oddają wizualną, szczególną atmosferę danego miejsca. On potrafił połączyć te dwie rzeczy – opowiadała Grażka Lange.

Miasta Šaška zatem to nie tylko przedstawienie londyńskiego czy paryskiego sztafażu. Na jego ilustracjach te miasta żyją. Ten niebywały efekt artysta osiągnął w dość prosty, lecz niezwykle pracochłonny i kosztowny sposób.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Grażka Lange (grafik, ASP w Warszawie), Maciej Byliniak (wydawnictwo Dwie Siostry), dr Robert Kulimiński (Instut Slawistyki Zachodniej i Południowej UW)

Data emisji: 1.07.2015

Godzina emisji: 20.00

jp/mc

Czytaj także

Literatura dziecięca. Zacząć od najlepszej strony...

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 20:25
Z okazji Dani Dziecka w "Strefie Literatury" przyjrzeliśmy się nieco bliżej propozycji rynku wydawniczego dla najmłodszych czytelników.
rozwiń zwiń