Planeta polszczyzna. Po co światu język polski?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 15:39
Jak wyglądają polonistyki w Belgii, Wietnamie i USA? W "Spotkaniach po zmroku" rozmawialiśmy o tym z tłumaczami i pedagogami.
Audio
  • Planeta polszczyzna. Po co światu język polski? (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Język polski usłyszeć można niekiedy w miejscach, w których nikt się go nie spodziewa (zdj. ilustracyjne)
Język polski usłyszeć można niekiedy w miejscach, w których nikt się go nie spodziewa (zdj. ilustracyjne)Foto: polona.pl/domena publiczna

Czy nasz język ojczysty interesuje jedynie potomków Polonii, czy po literaturę polską sięgają także inni? Kim oni są? Czy to tylko ekscentrycy i nałogowi pochłaniacze książek, czy jakaś inna grupa? Jak brzmi polszczyzna z Ameryki Łacińskiej, a jak z Azji? Kto mówi Sienkiewiczem, a kto Gombrowiczem?

Międzynarodowy Kongres Polonistów był okazją, żeby zadać te i inne pytania. W Dwójce wysłuchaliśmy rozmów z tłumaczami i nauczycielami polskiego z różnych zakątków globu.

***

Tytuł audycji:  Spotkania po zmroku

Prowadzi:  Kamil Radomski

Data emisji: 6.07.2016

Godzina emisji: 22.30

bch

Czytaj także

Kalisz, Kielce, Nakło i inne miasta z kałuży

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 13:30
Większość Polski od wieków mieści się na terenach podmokłych, stąd tak wiele u nas słów i nazw związanych z grząskim podłożem. M.in. o nich mówiła w Dwójce dr Agata Hącia
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karabela z bakaliami. Polska egzotyka językowa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 15:30
Najdawniejszymi śladami egzotycznych języków w polszczyźnie są słowa orientalne, przede wszystkim tatarsko-tureckie. Niektóre z nich mają ciekawą historię.
rozwiń zwiń