Serwis specjalny o Zbigniewie Herbercie
Prof. Tadeusz Chrzanowski przez ponad 35 lat inwentaryzował polskie zabytki. Szczególnie bliskie jego sercu były dzieła powstałe w okresie sarmatyzmu. - Pisał, że wielcy historycy sztuki widzą w polskiej sztuce to, co jest w niej mniejsze niż w sztuce niemieckiej czy włoskiej, natomiast nie chcą zobaczyć tego, co jest w niej inne. On tą inność potrafił docenić - podkreślał prof. Krasnowolski. Gość audycji "Spotkania po zmroku" dodawał, że Prof. Chrzanowski w swoich esejach szczególnie pasjonował się dziedzictwem wielonarodowej i wielowyznaniowej Rzeczypospolitej, kraju otwartego nas wszystkich.
Zupełnie za to nie cenił architektury powstającej w okresie PRL, wypierającej z przestrzeni zabytkowe kamieniczki, pałace i kościoły. Wyrazem tej niechęci było określenie pewnej krakowskiej świątyni mianem "kościoła św. Betona".
W audycji mówiliśmy też o poetyckich zainteresowaniach prof. Chrzanowskiego i jego przyjaźni ze Zbigniewem Herbertem. Zbiór ich wzajemnej korespondencji ukazał się niedawno nakładem wydawnictwa Znak.
***
Tytuł audycji: Spotkania po zmroku
Prowadzi: Dawid Dziedziczak
Goście: Katarzyna Herbert (żona Zbigniewa Herberta), prof. Bogusław Krasnowolski (Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa) oraz Elżbieta Chrzanowska-Kluczewska (córka profesora)
Data emisji: 31.01.2017
Godzina emisji: 21.30
bch/mc