Andrzej Wirth: interesuje mnie teatr, którego nie ma

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 15:00
– Pisałem o teatrze jako dotąd nie wypróbowanej możliwości, jako utopii estetycznej. Nie rozumiano mnie – mówił słynny teatrolog, reżyser i performer.
Audio
  • Andrzej Wirth: interesuje mnie teatr, którego nie ma (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Andrzej Wirth
Andrzej WirthFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Andrzej Wirth, uczeń Kotarbińskiego i Tatarkiewicza, wielka postać teatru nowoczesnego, jest wynalazcą teatrologii praktycznej. Sam określiłby swoje zainteresowania formułą "teatr, jaki mógłby być". Przyświecała ona w latach 60. jego polskim felietonom w "Nowej Kulturze" i "Polityce". Pod tym tytułem w 2002 r. ukazała się także książka z przekładami angielskich i niemieckich tekstów teatrologa.

– Tej formuły w Polsce nie rozumiano – wspominał Andrzej Wirth. – Wielu kolegów wyśmiewało mnie. Według nich powinno się pisać o teatrze, który jest, a nie o tym, jaki ma on być – opowiadał.

Prowadzenie: Jacek Wakar

Goście: Andrzej Wirth

Tytuł audycji: "Spotkania po zmroku"

Data emisji: 5.11.2014

Godzina emisji: 20.00

mc/bch

Zobacz więcej na temat: Jacek Wakar TEATR
Czytaj także

Tom Waits jak Tadeusz Kantor

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 18:00
- Po śmierci Kantora aktorzy próbowali kontynuować jego teatr. Bez sukcesów. Tom Waits jest zjawiskiem tak samo niepowtarzalnym. Tworząc spektakle oparte na jego twórczości, nie możemy być mu wierni. Możemy tylko szukać inspiracji - mówił w Dwójce reżyser Łukasz Czuj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kogo Krystian Lupa uśmierca w "Wycince"?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 21:00
Czy wrocławski spektakl Krystiana Lupy na motywach powieści austriackiego pisarza Thomasa Bernharda może wywołać takie samo oburzenie, jakie przed laty w Austrii wywołała sama powieść? Między innymi o to pytał swoich gości Jacek Wakar.
rozwiń zwiń