Jak zmieniła się dolina Bugu po 140 latach?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 15:00
W 1875 roku etnograf Zygmunt Gloger wybrał się w podróż po rzece Bug i opisał wyprawę w dzienniku. Jak dziś wygląda dolina rzeki wyznaczającej wschodnią granicę Polski?
Audio
  • "Jak Bug da" - reportaż Katarzyny Nowak (Dwójka/Spotkania po zmroku)
Bug jest jedną z największych polskich rzek; przez przyrodników ceniony jest za to, że zachował swój naturalny charakter
Bug jest jedną z największych polskich rzek; przez przyrodników ceniony jest za to, że zachował swój naturalny charakterFoto: PAP/Waldemar Maluga

Po 140 latach śladami XIX-wiecznego badacza wyruszyła autorka reportażu. Chciała zobaczyć - a przede wszystkim usłyszeć - jak się zmieniła dolina Bugu i jej mieszkańcy w meandrach czasu.

Napotkani rybacy z rozrzewnieniem wspominają dawne czasy, gdy rzeka pełna była ryb, a kto miał dużo szczęścia, mógł złowić nawet dwumetrowego suma. Opowiadają również o wydarzeniach z czasów wojennej i powojennej zawieruchy i o latach, gdy wschodnie ziemie dzisiejszej Polski były miejscem zamieszkania katolików, prawosławnych, Żydów i Tatarów.

Na koniec dają się namówić na śpiewanie starych pieśni w języku chachłackim, czyli lokalnym dialekcie będącym połączeniem języków polskiego, rosyjskiego, ukraińskiego i białoruskiego.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Tytuł reportażu: "Jak Bug da"

Autorka reportażu: Katarzyna Nowak

Data emisji: 22.06.2015

Godzina emisji: 22:30

mg/mc