Luigi Nono: awangardzista, komunista, postać paradoksalna

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 15:28
O czołowym włoskim kompozytorze II połowy XX wieku porozmawiamy z Krzysztofem Kwiatkowskim, autorem niewydanej jeszcze monografii twórczości Luigiego Nona.
Luigi Nono
Luigi Nono Foto: Fernando Pereira / Anefo, lic. CC (wikipedia)

Luigi Nono to postać paradoksalna. Awangardzista, który chciał przemawiać swoją muzyką do mas. Komunista, dla którego momentem istotnej refleksji miały stać się wydarzenia w Polsce początku lat 80.: Solidarność i stan wojenny.

Kim był? Dlaczego – wbrew ideologicznym zaleceniom obowiązującym w bloku komunistycznym – sięgnął po dodekafonię? Czemu w swoim przejmującym Il canto sospeso, którego posłuchamy w "Barierze dźwięku”, użył wstrząsających wojennych dokumentów tak, by trudno było rozróżnić słowa?

Autor: Adam Suprynowicz

Gość: Krzysztof Kwiatkowski (publicysta muzyczny)

Tytuł audycji: Bariera dźwięku

Data emisji: 7.11.2014

Godzina emisji: 22.45

mm/mc

Czytaj także

Simon Steen-Andersen rozszerza granice muzyki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 10:00
- W moich utworach chodzi o to, żeby elementy wizualne, czy choreograficzne, nie stanowiły osobnej, nałożonej na muzykę warstwy, tylko żeby były z nią zintegrowane. Żeby łączyła je jedna idea - mówił duński kompozytor podczas spotkania ze słuchaczami na festiwalu Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schönberg nigdy nie skodyfikował dodekafonii

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 16:00
Mity i stereotypy dotyczące muzyki dodekafonicznej podważała w Dwójce doktor Iwona Lindstedt, muzykolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żegnamy pionierów polskiej muzyki elektronicznej

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 17:00
- Otwartość na nowe pomysły cechowała go do ostatnich lat - podkreślała Barbara Okoń-Makowska, współpracowniczka Włodzimierza Kotońskiego. To obok Bohdana Mazurka drugi pionier polskiej muzyki elektronicznej, którego pożegnaliśmy w tym roku.
rozwiń zwiń