Rumcajs jak Janosik, czyli o zwycięstwie dobra nad złem (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2011 11:45
O książkach dla dzieci, starych i nowych, rozmawialiśmy z tłumaczami, literaturoznawcami, wydawcami i - autorami.
Audio

Książki dla dzieci to najpiękniejsza dziedzina literackiego świata. O ich dobroczynnym wpływie na rozwój młodego człowieka nie trzeba już dzisiaj chyba nikogo przekonywać. Wciąż jednak warto przypominać o wartości lektur dla najmłodszych, wciąż warto zachęcać do – także wspólnego, rodzinnego – czytania.

W pierwszej części audycji rozmawialiśmy z Ernestem Bryllem, Leszkiem Engelkingiem i prof. Grzegorzem Leszczyńskim o kanonie lektur dla dzieci. Punktem wyjścia do dyskusji była twórczość Václava Čtvrtka – w tym roku mija setna rocznica urodzin tego znakomitego czeskiego pisarza, autora m.in. "Rumcajsa", "Bajki z mchu i paproci o Żwirku i Muchomorku", "Makowej panienki".  

- Historia Rumcajsa jest osadzona w tradycji czeskiej - mówił w audycji Leszek Engelking. - Pełno tu wodników, bardzo popularnych w Czechach, rusałek i olbrzymów. Ale jest też tradycja światowa: Rumcajs to dobry rozbójnik. Nie trzeba daleko szukać: Janosik, Robin Hood... A przy tym w historii Rumcajsa wyraźnie oddzielone jest dobro od zła, a dla Cypiska i Rumcajsa wszystkie historie kończą się dobrze. I to też ma znaczenie dla młodego czytelnika.

- Bohaterowie baśni braci Grimm stanowią fundament kształtowania wrażliwości etycznej w młodym człowieku - uważa prof. Grzegorz Leszczyński. - Mamy tu do czynienia z jasną polaryzacją etyczną postaci. Baśnie pokazują dobro zwycięskie, pokazują zło, które zostaje ukarane. Nie można żyć szczęśliwie, jeśli się nie wierzy w zwycięstwo dobra.

W "Sezonie na Dwójkę" rozmawialiśmy również o nowościach wydawniczych dla najmłodszych.

/

Naszymi gośćmi były Katarzyna Piętka i Joanna Wajs z "Naszej Księgarni" – wśród polecanych książek znalazła się m.in. niezwykła antologia "Agnieszka Osiecka dzieciom"  (z niepowtarzalnymi ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej). Spotkaliśmy się również z Tomaszem Kuźnickim z Gdańskiego Wydawnictwa EneDueRabe. Wydana przez to wydawnictwo książka: "Co za szczęście, co za pech" otrzymała główną nagrodę w konkursie na najlepszą książkę dziecięcą "Przecinek i kropka" w roku 2010.   

W naszej audycji gościliśmy także Małgorzatę Gutowską-Adamczyk – autorkę książek dla najmłodszych. Opowiadała ona o swojej twórczości, o tym, skąd czerpie pomysły i skąd wiedziała o istnieniu zespołu "Paktofonika".

Audycję prowadziła Iwona Malinowska.

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Ilustracja
Ilustracja do książki "Agnieszka Osiecka dzieciom", Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Illustrations copyright by Elżbieta Wasiuczyńska, 2010.


Przypominamy jednocześnie, że trwa – pod patronatem Polskiego Radia – kampania "Cała Polska czyta dzieciom".  W jej ramach obchodzimy właśnie X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Czytaj także

Ekscentryczne życie brzydkiego kaczątka

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 14:13
Rozmowa o skomplikowanym życiu i niejednoznacznej twórczości Hansa Christiana Andersena.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koziołek Matołek kończy 78 lat!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 15:00
Już kilka pokoleń młodych Polaków zna imię Koziołka, podobnie jak nazwę miejscowości, która była celem jego długiej podróży - Pacanów.
rozwiń zwiń