Niezwykła rekonstrukcja przedwojennej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 17:07
Latarnie gazowe, dorożki sunące po kocich łbach, różnorodny tłum przechodniów. Na spacer po stołecznych ulicach lat 30. XX wieku zapraszali – w Dwójce, przy kawiarnianym stoliku – znakomity pisarz oraz varsavianista.
Audio
  • W kawiarni PIW-u z prof. Markiem Kwiatkowskim i Józefem Henem

– Poznawanie starej Warszawy jest fascynującą przygodą. Nie zajmujcie się niczym innym, proszę was! – przekonywał podczas spotkania w kawiarni PIW-u prof. Marek Kwiatkowski, były dyrektor Łazienek Królewskich i ceniony znawca dawnej stolicy. Prof. Kwiatkowski jest autorem nowo wydanego tomu "Gawęd warszawskich",  w którym przypomina Warszawę lat trzydziestych XX wieku. Miasto to było w tamtych czasach niezwykłym miejscem z pogranicza przeszłości i nowoczesności. Świeciły jeszcze latarnie gazowe, a po kocich łbach jeździły dorożki i wozy towarowe ciągnięte przez perszerony. Ale pojawiały się już automobile, sygnalizując swoją obecność dźwiękiem trąbek.

– Z tej dawnej Warszawy najbardziej brakuje ludzi – wspominał z nostalgią prof. Kwiatkowski, przypominając, jak bogaty i różnorodny tłum zapełniał ówczesne ulice. – Kobiety w chustach na głowie, panowie z kapeluszach, Żydzi w chałatach – była to mozaika, niezwykła różnorodność ludzkich typów i ludzkich twarzy, których już nie ma, którzy przeminęli – mówił varsavianista (przywołując także panie minionego czasu, kobiety lekkich obyczajów z ulicy Chmielnej...). To w tym mieście bowiem, zmienionym przez straszliwości historii, jak w żadnym innym odczuwa się przemijanie.

Gościem wieczoru w kawiarni PIW-u był również Józef Hen –  powieściopisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta, autor książki "Nowolipie. Najpiękniejsze lata". Wraz z prof. Kwiatkowskim przywoływali oni – barwnie i sugestywnie – przedwojenne miejsca i żyjących wówczas ludzi, mówili również o tym, co dziś zostało z tej niegdysiejszej Warszawy. Zostało jednak niewiele.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą prowadził Jerzy Kisielewski. 


Kawiarnia
Kawiarnia Opasły tom PIW



Czytaj także

W kawiarni PIW-u z Antonim Liberą

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 13:50
Spotkanie ze znanym pisarzem i tłumaczem prowadził Jerzy Kisielewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Siemion w oczach przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 00:54
W kolejnej odsłonie cyklu spotkań literackich w kawiarni Opasły Tom PIW, którego współorganizatorem jest Program 2 PR, Jerzy Kisielewski porozmawia z Józefem Plessem, autorem książki "Wieża malowana. Wspomnienia o Wojciechu Siemionie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie wypada nie znać się na muzyce

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 09:00
Muzyka XX wieku to frapujące zjawisko kulturowe, które miało ogromny wpływ na prądy umysłowe, politykę, inne sztuki.
rozwiń zwiń