Spór o Muzeum Historyczne

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 12:00
Co dzieje się w Muzeum Historycznym miasta stołecznego Warszawy? Czy placówka została upolityczniona? Czy jest jakiś pomysł na to muzeum? O tym rozmawialiśmy w "Sezonie na Dwójkę”.
Audio
  • Posłuchaj rozmowy o kontrowersjach wokół Muzeum Historycznego miasta stołecznego Warszawy. (Sezon na Dwójkę)
Kłopoty finansowe samorządu, oznaczają problemy dla mieszkańców.
Kłopoty finansowe samorządu, oznaczają problemy dla mieszkańców. Foto: MM/Wikipedia domena publiczna

Punktem wyjścia do rozmowy na temat niejasnej sytuacji Muzeum Historycznego miasta stołecznego Warszawy był tekst Mai Narbutt – dziennikarki tygodnika „wSieci” – o pewnych kontrowersjach dotyczących funkcjonowania placówki. Reporterka zarzucała w swoim tekście władzom Muzeum, że przy tworzeniu nowych stanowisk niekoniecznie kierowano się kryteriami merytorycznymi. Skrytykowała zwolnienia, a jednocześnie – rozrost administracji. – W tej chwili sprawami finansowymi Muzeum zajmuje się jedenaście osób. Według fachowców, z którymi rozmawiałam, jest to całkowicie niezrozumiałe – mówiła w "Sezonie na Dwójkę” Maja Narbutt. Dziennikarka zwróciła też uwagę na znikomą działalność wystawienniczą Muzeum.

Do zarzutów postawionych w artykule ustosunkował się dr Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego. Za rzecz, która uwarunkowała ostatnie zmiany, uznał przenosiny Muzeum do innej lokalizacji z uwagi na nadchodzący generalny remont placówki. – Muzeum Historyczne miasta stołecznego Warszawy jako jedyne w Polsce, od czasów wojny, przenosi się w całości z jednego miejsca w drugie, by wyremontować swoją siedzibę główną i zabezpieczyć eksponaty przed negatywnymi skutkami remontu. Jest to gigantyczna praca, mamy ponad 300 tysięcy obiektów w swoich zbiorach, które od dawna nie zostały poddane skontrum. Wykonujemy ogromną pracę w celu uporządkowania zbiorów – podkreślał w rozmowie Jarosław Trybuś. Zaznaczył, że nawet po przeniesieniu zbiorów będą one wciąż udostępniane badaczom i wypożyczane do zewnętrznych wystaw. Mówiąc o przyszłości Muzeum, opowiadał również o nadchodzącej wielkiej digitalizacji eksponatów.

W audycji uczestniczył także Jarosław Jóźwiak, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta miasta stołecznego Warszawy. W rozmowie podkreślił, że obecny dyrektor Muzeum, Ewa Nekanda-Trepka, to wieloletni konserwator zabytków, osoba świetnie znająca Warszawę i jej historię. Zwrócił również uwagę na fakt wybrania przez panią dyrektor bardzo ciekawego zespołu. Jako przykład podał Hannę Nowak-Radziejowską, która teraz kieruje oddziałem wolskim, a do niedawna aktywnie animowała życie kulturalne stolicy.

W audycji można posłuchać też o tym, w jaki sposób Muzeum miałoby promować warszawską stołeczność? Czym dzisiaj jest stołeczność w Warszawie i dla Warszawy? Komu Muzeum ma służyć?

Gośćmi Bartosza Panka byli: Maja Narbutt, dziennikarka tygodnika "wSieci"; dr Jarosław Trybuś, z-ca dyrektora Muzeum, Aleksandra Derc-Jasińska z działu Marketingu i Promocji Muzeum oraz Bartłomiej Janicki, miłośnik Warszawy, współtwórca fundacji Centrum Europy i Biura Turystyki miejskiej.

Zobacz więcej na temat: muzeum
Czytaj także

Instytut Teatralny - żywa skarbnica pamięci teatru polskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 10:00
- To miejsce nie jest chłodnym urzędem do spraw teatru, ale ośrodkiem, który ma stymulować polskie życie teatralne na bazie dokumentacji i zbiorów. To od 10 lat staramy się robić - mówił w Dwójce dyrektor Instytutu Teatralnego Maciej Nowak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Zychowicz: powstanie nie powinno wybuchnąć

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 08:00
– Oficerowie zawodowi podjęli decyzję o wydaniu znacznie potężniejszemu przeciwnikowi bitwy na ulicach Warszawy, nie dysponując odpowiednią ilością sprzętu, dobrym planem. Decyzję, która była z góry skazana na klęskę – mówił w Dwójce Piotr Zychowicz, autor książki "Obłęd '44".
rozwiń zwiń