Agnieszka Glińska: najchętniej zagrałabym Wokulskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 18:00
- Lubię odkrywać literaturę, która jest przykryta kurzem, o której mówią, że to już tylko można obśmiać - mówiła w Dwójce aktorka, reżyserka, dyrektorka artystyczna Teatru Studio.
Audio
  • Agnieszka Glińska o reżyserowaniu, ale też o pracy w charakterze dyrektora Teatru Studio (Sezon na Dwójkę)
Agnieszka Glińska
Agnieszka GlińskaFoto: Grzegorz Śledź

Punktem wyjścia rozmowy z Agnieszką Glińską było trudne, ale też niezwykle inspirujące zadanie jakim jest godzenie roli reżysera i dyrektora teatru. Od pewnego czasu gość Jacka Wakara z powodzeniem realizuje się w obu funkcjach.

Przekonać się o tym będzie można m.in. 16 września, kiedy to na deskach Teatru Studio wystawiony zostanie spektakl na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", wyreżyserowany właśnie przez Agnieszkę Glińską. Sztuka swoją prapremierę miała w Teatrze Rozmaitości w 2006 roku.

- Nie widziałam spektaklu w TR. Po tym jak przeczytałam dramat Masłowskiej nie chciałam go oglądać, żeby nie zazdrościć, że ktoś już to zrobił - opowiadała.

Napisana językiem pełnym humoru sztuka, opowiada o wędrówce dwójki młodych ludzi przez Polskę. Ta forma wydała się reżyserce bardzo inspirująca. - To takie kino drogi i podróż do samego siebie. Tam są spotkania z ludźmi po to, żeby gdzieś się w końcu spotkać twarzą w twarz z samym sobą - wyjaśniała.

Dla Agnieszki Glińskiej nie było to pierwsze twórcze podejście do dramatu Masłowskiej. Wcześniej wyreżyserowała "Dwóje biednych Rumunów" w formie słuchowiska radiowego. W rozmowie z Jackiem Wakarem porównywała młodą autorkę i jej sztukę do tekstów Antona Czechowa, który jest ulubionym dramaturgiem Glińskiej.

Jego "Wiśniowy sad" również będzie można wkrótce oglądać na deskach Teatru Studio. O przygotowaniach do tego spektaklu, ale też o zmianach jakie w ostatnich miesiącach zaszły w warszawskiej placówce dowiedzieć się można słuchając nagrania audycji.

Agnieszka
Agnieszka Glińska, fot. PAP/Ireneusz Sobieszczuk

bch

Zobacz więcej na temat: Dorota Masłowska TEATR
Czytaj także

Bez teatru drugiego obiegu nie byłoby postępu

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 10:30
- I Grotowski i Kantor nie mogliby odkryć dla nas tego wszystkiego, gdyby nie pracowali codziennie ze swoimi aktorami i scenografami. Praca nad spektaklem w teatrze repertuarowym temu nie sprzyja - mówił w Dwójce reżyser Paweł Passini.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Straszewicz zawiódł jako kupiec, ale wygrał jako pisarz"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 22:00
– W Ameryce Południowej prowadził polskie audycje radiowe. Ale było to przedsięwzięcie jak najbardziej deficytowe. Rodacy w Urugwaju uchwalili, że najlepiej będzie mu kupić kiosk, ale po kilku miesiącach znów zbankrutował – tak o losach Czesława Straszewicza opowiadał Tadeusz Nowakowski z Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń