Elżbieta Katarzyna Heweliusz została uczoną białogłową, astronomem, a król Jan III Sobieski przydzielił jej fundusze na kontynuowanie badań przerwanych przez śmierć męża. Wszystko to dzieje się w XVII-wiecznym Gdańsku. O żonie słynnego astronoma Jana Heweliusza romans historyczny napisała Kornelia Stepan.
- Interesują mnie kobiety, które mają jakiś cel w życiu i dążą do jego osiągnięcia. Elżbieta Katarzyna miała szesnaście lat, gdy wyszła za Jana Heweliusza, który miał wtedy 52 lata, było to małżeństwo wymuszone, kontraktowe. Nie wiemy czy związek ten był udany, czy też nie, ponieważ nie zachowały się na ten temat żadne źródła. Na cele opowieści założyłam, że był on udany – zauważyła Kornelia Stepan.
W rozmowie z Anną Stempniak powiedziała, że do napisania książki zainspirowała ją rycina, którą stworzył Jan Heweliusz i którą umieścił w jednym ze swoich dzieł. Prezentuje ona małżeństwo Heweliuszów.
- Początki pracy nad książką były bardzo trudne, ale przyniosły mi wiele satysfakcji. Na nowo odkryłam swoje zainteresowanie historią i Gdańskiem, który był wtedy niesamowitym, wielokulturowym miastem – dodała w audycji "Moje książki".
"Żona astronoma. Historia Elżbiety Katarzyny Heweliusz" jest czytana w Jedynce w "Lekturach przez północą" o godz. 23:50. Czyta Anna Nehrebecka.
W drugiej części programu rozmawiamy z Tomaszem Stężałą. Zajął się on najnowszymi dziejami Elbląga, przyćmiewanego sławą przez leżący niedaleko Gdańsk. Jego powieść "Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia" to historia miasta i ludzi, których czeka zagłada. Oczami bohaterów tej książki poznajemy kulisy morderczych walk o twierdzę Elbing.
Obie książki zostały wydane pod patronatem Jedynki.
(pp)
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Żona astronoma" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.