Twórcy słuchowiska - autor Paweł Sztarbowski, reżyser Paweł Łysak, realizator akustyczny Tomasz Perkowski i ilustrator muzyczny - Tomasz Obertyn - podzielą między siebie nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Autorskie słuchowisko Pawła Sztarbowskiego to próba rozprawienia się z romantycznym paradygmatem Polaka gotowego do walki za "wolność naszą i waszą". Autor odwołuje się do historycznej szarży polskich szwoleżerów, którzy zdobyli przełęcz Somosierra, otwierając Napoleonowi drogę do Madrytu.
Nagrodę za reżyserię otrzymał Tomasz Man za reżyserię słuchowiska "Sex machine" swojego autorstwa. Jurorzy pod przewodnictwem Grażyny Barszczewskiej docenili też grę Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, która za rolę Matki w słuchowisku "Sex machine" otrzymała nagrodę aktorską za rolę kobiecą. Wyróżnieni zostali też twórcy muzyki do słuchowiska "Sex machine" Igor Gawlikowski i Marek Otwinowski czyli zespół Karbido za muzykę i opracowanie dźwiękowe.
Nagrodę za scenariusz oryginalny otrzymał Andrzej Bart za scenariusz słuchowiska "Boulevard Voltaire" w reżyserii autora. Ten kameralny dramat poruszający temat relacji polsko-żydowskich Andrzej Bart wyreżyserował także dla Teatru Telewizji Polskiej. Jury w kategorii spektakli telewizyjnych nagrodziło Andrzeja Barta za reżyserię i oryginalny polski tekst dramatyczny spektaklu "Boulevard Voltaire".
W kategorii radiowej nagrodę za scenariusz będący adaptacją przyznano ex aequo: Bogumile Prządce za scenariusz słuchowiska "Miłość korepetytora" według powieści "Balzakiana" Jacka Dehnela w reżyserii Janusza Kukuły i Henrykowi Rozenowi za scenariusz słuchowiska "Ulica" według powieści Daniela Odiji w reżyserii Henryka Rozena. Słuchowisko Henryka Rozena "Ulica" otrzymało też nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności.
Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną otrzymał Ryszard Szmit za realizację słuchowiska "Bóg zapłacz!" według powieści Włodzimierza Kowalewskiego w reżyserii Janusza Kijowskiego.
Jury za najlepszego aktora uznało Mariusza Bonaszewskiego. Doceniono jego kreacje w dwóch słuchowiskach: "Królu Edypie" według dramatu Sofoklesa w reżyserii Waldemara Modestowicza i "Kiedy nie mogę uciec" Jacka Raginisa w reżyserii autora. Nagrodę aktorską za rolę drugoplanową otrzymał Grzegorz Gromek za rolę Doktora Tubiełły w słuchowisku "Bóg zapłacz!" według powieści Włodzimierza Kowalewskiego w reżyserii Janusza Kijowskiego.
Honorową nagrodę zespołową dla Producenta słuchowisk otrzymał Program I Polskiego Radia, który mimo kryzysów, przeciwności losu i zmiennych sytuacji, niezmiennie pozostaje wiodącą sceną Teatru Polskiego Radia.
Ponadto Jury przyznało wyróżnienia w formie rekomendacji do powtórzenia na antenie ogólnopolskiej i antenach rozgłośni regionalnych następującym słuchowiskom: "W tych drzewach jest dużo miejsca" według tekstów Mariusza Kazańczuka w adaptacji i reżyserii Marii Brzezińskiej i "Po sobie" według poezji Artura Daniela Liskowackiego w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza.
Nagrody telewizyjne
Grand Prix 11. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji w kategorii spektakli telewizyjnych zdobyło przedstawienie "Kontrym" Marka Pruchniewskiego w reżyserii Marcina Fischera. Nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych jury pod przewodnictwem Krzysztofa Zanussiego podzieliło pomiędzy autora Marka Pruchniewskiego, reżysera Marcina Fischera, aktorów Jana Frycza za rolę Bolesława Kontryma "Żmudzina" i Redbada Klijnstry za rolę Józefa Światły oraz autora zdjęć Pawła Flisa.
Laureaci Grand Prix festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2011" dla najlepszego spektaklu TV - "Kontrym" - reżyser Marcin Fischer, autor Marek Pruchniewski i Redbad Klijnstra (fot. PAP/Adam Warżawa)
Nagrodę za reżyserię otrzymał Andrzej Bart za reżyserię spektaklu "Boulevard Voltaire". Andrzej Bart został także nagrodzony za oryginalny polski tekst dramatyczny, a za zdjęcia do spektaklu "Boulevard Voltaire" wyróżniono Witolda Adamka.
W kategorii telewizyjnej doceniono też aktorów grających główne role w spektaklu "Boulevard Voltaire": Janusza Gajosa za rolę Pana R i Ewę Wiśniewską za rolę Pani Z. Ewa Wiśniewska zachwyciła też jury w roli Pani Bouvier w spektaklu "Napis" w reżyserii Wojciecha Nowaka. Jury przyznało trzy honorowe wyróżnienia aktorskie: za rolę Pauliny w spektaklu "Boulevard Voltaire" w reżyserii Andrzeja Barta dla Agnieszki Grochowskiej; za rolę Pana Lebrun w spektaklu "Napis" w reżyserii Wojciecha Nowaka dla Grzegorza Damięckiego i za rolę Adama w spektaklu "Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu" w reżyserii Janusza Dymka.
Izabela Chełkowska została nagrodzona za scenografię do spektaklu "Księżyc i magnolie" w reżyserii Macieja Wojtyszki. Michał Lorenc otrzymał natomiast nagrodę w kategorii za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne za muzykę do spektaklu "Wierność" w reżyserii Pawła Woldana. Jury doceniło także pracę Adama Sikory, który został nagrodzony za twórczą realizację telewizyjną spektaklu "Auslöschung- Wymazywanie" w reżyserii Krystiana Lupy.
Nagroda Honorowa im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności-przypadła dla spektaklu "Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu" autorstwa Janusza Dymka, Sławomira Popowskiego, Igora Sawina w reżyserii Janusza Dymka. Jury doceniło także Annę Dymek za montaż spektaklu.
IAR, dp, sm