Zbigniewa Herberta opowieść rodzinna

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 10:21
Dzieje rodu polskiego poety, dzieciństwo i młodość Herberta – to wszystko w nowej książce Rafała Żebrowskiego, z którym rozmawiał w kawiarni PIW-u Jerzy Kisielewski.
Audio

 

Państwowy Instytut Wydawniczy i Program 2 Polskiego Radia przygotowali kolejną odsłonę cyklu spotkań literackich. Rozmówcą Jerzego Kisielewskiego był dr Rafał Żebrowski, autor książki "Zbigniew Herbert. Kamień, na którym mnie urodzono", który opowiadał o genezie swojej szczególnej sagi rodzinnej, a przede wszystkim o jej tytułowym bohaterze - znakomitym poecie, a jednocześnie: wuju i ojcu chrzestnym autora.

Autor
Autor książki "Zbigniew Herbert. Kamień, na którym mnie urodzono", w dniu swego chrztu wraz z rodzicami chrzestnymi, Ireną Orłożeńską z domu Żebrowską i Zbigniewem Herbertem. 

 

"W mieście kresowym do którego nie wrócę/jest taki skrzydlaty kamień lekki i ogromny/pioruny biją w ten kamień skrzydlaty//w moim mieście dalekim do którego nie wrócę/jest ciężka i pożywna woda/kto raz kubek z taką wodą poda/mówi - raz tu jeszcze wrócę... " - pisał Zbigniew Herbert w jednym ze swoich wierszy. Czytelnicy doskonale wiedzieli, że owo miasto, przedmiot nostalgii, to Lwów - miejsce urodzenia poety, lat dzieciństwa i wczesnej młodości. - Wuj nigdy do Lwowa po wojnie już nie pojechał, nigdy nie słyszałem, żeby chciał pojechać - opowiadał w Dwójce dr Rafał Żebrowski, siostrzeniec poety, historyk, autor nowo wydanej książki o dziejach rodziny Herberta i jego lwowskich czasach.

 Więcej na temat książki.

Herbertowie
Herbertowie z dwojgiem dzieci i służącą, ok. 1925.

***

Kawiarniano-radiowe spotkania literackie w Opasłym Tomie PIW przy ul. Foksal 17 w Warszawie –  prowadzone przez Jerzego Kisielewskiego i transmitowane na antenie Dwójki – rozpoczęły się we wrześniu 2010 opowieścią Andrzeja Dobosza o legendarnej kawiarni PIW-u. Od tego czasu słuchacze Programu 2 spotkali się m.in. z Markiem Nowakowskim,  Antonim Liberą, prof. Mieczysławem Tomaszewskim, prof. Januszem Deglerem, prof. Markiem Kwiatkowskim, Robertem Jarockim, o. Maciejem Ziębą, Antolijem Krymem, Piotrem Parandowskim, Józefem Plessem, Gabrielem Michalikiem, Jagą Koftą czy też z Mariuszem Urbankiem.

Czytaj także

Zdążyć opowiedzieć i zdążyć wysłuchać

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 18:18
- Na marginesie tej książki i Świąt apeluję do wszystkich, by powyciągali z szuflad stare zdjęcia i dokumenty. Nie każdemu zdaży się taki słuchacz jak Robert Jarocki i nie każdy ma takie zbiory jak Roman Jasiński, ale jestem pewien, że wśród tych pamiątek będzie wiele cennych rzeczy dla rodzin - mówiłdyrektor PIW-u Rafał Skapski.
rozwiń zwiń