1 marca 1937 roku uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmujemy jako dzień narodzin Programu II Polskiego Radia. Zobacz więcej na temat naszej historii.
Dwójka to największa filharmonia w Polsce. Możliwość uczestnictwa w spektaklach operowych na światowym poziomie. Wstęp do Teatru Wyobraźni. Codzienny serwis kulturalny. Spotkania z pisarzami, aktorami, wybitnymi intelektualistami. W polskim eterze nie ma stacji, którą można by pomylić z Programem 2. Tak jak niegdyś, jak i dziś przyciąga on wybitne postaci polskiej kultury i nauki.
W dniu 75. urodzin Dwójki Hanna Maria Giza zaprosiła do radia przyjaciół naszego program: prof. Magdalenę Fikus (biologa), prof. Dorotę Folga-Januszewską (historyka i krytyka sztuki, muzeologa), prof. Konrada Kuczę-Kuczyńskiego (architekta), Wiesława Ochmana (śpiewaka operowego), Adama Nowaka (wokalistę zespołu Raz Dwa Trzy) – oraz Słuchaczy. Wysłuchaliśmy równiez wypowiedzi prof. Marii Poprzęckiej (historyka i krytyka sztuki), która nie mogła przybyć na spotkanie.
Fot. Wojciech Kusiński/PR
Nasi goście opowiadali o tym, czym dla nich jest radiowa Dwójka, od kiedy jej słuchają i – dlaczego. – To radio ma zaufanie do słuchaczy – podkreślała prof. Magdalena Fikus. – Nawet jeżeli czegoś do końca nie rozumiemy, pokazywane są drogi, jak sami możemy do pewnych rzeczy dojść. Cała Dwójka jest zespołem ludzi ciekawych wszystkiego – mówiła badaczka, przywołując nazwę popularnej audycji Hanny Marii Gizy, która spotkanie prowadziła.
Fot. Wojciech Kusiński/PR
Pozostali uczestnicy również podzielili się swoimi, często bardzo prywatnymi, doświadczeniami i przeżyciami związanymi z słuchaniem Programu II Polskiego Radia. Niektórzy przyznali się także do pewnego uzależnienia….
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Hanna Maria Giza kroi urodzinowy tort. Fot. Wojciech Kusiński/PR