Musimy nadrobić Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:00
- To kompozytor wciąż mało obecny. Wynika to m.in. z niemal 30 lat milczenia i cenzurowania muzyki i nazwiska Panufnika w PRL - mówiła w Dwójce muzykolog Beata Bolesławska-Lewandowska, zapowiadając obchody setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika w 2014 r.
Audio
  • Emil Wesołowski opowiada o inscenizacji baletu Piotra Czajkowskiego "Dziadek do orzechów" w Operze Krakowskiej (Poranek Dwójki)
  • "Musimy nadrobić Andrzeja Panufnika". Ewa Bogusz-Moore i Beata Bolesławska-Lewandowska o obchodach setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika (PR, 18.12.2013)
Andrzej Panufnik
Andrzej PanufnikFoto: PAP

Setna rocznica urodzin Panufnika zostanie uhonorowana licznymi wykonaniami muzyki artysty, fonograficznymi nagraniami jego muzyki, wieloma spotkaniami i dyskusjami wokół dziedzictwa kompozytora oraz innych twórców żyjących na emigracji, a także powstaniem ''Raportu o obecności muzyki i postaci Andrzeja Panufnika w latach 1991-2013'' i strony internetowej poświęconej muzykowi.

Obchody odbywają się we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich, Towarzystwem im. W. Lutosławskiego, Instytutem Adama Mickiewicza, Narodowym Instytutem Audiowizualnym i Polskim Radiem. W "Poranku Dwójki" na temat rocznicy opowiadały Ewa Bogusz-Moore z Instytutu Adama Mickiewicza i muzykolog Beata Bolesławska-Lewandowska, autorka monografii "Panufnik", wydanej w 2001 r. w serii "Kompozytorzy polscy XX wieku" Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

- Rocznice dają pewien impuls do tego, żeby jakiejś muzyki było więcej - powiedziała Ewa Bogusz-Moore. - Zwykle wiąże się to z funduszami pomagającymi wesprzeć inicjatywy, które poza tym niekoniecznie znalazłby wsparcie finansowe - dodała.

Beata Bolesławska-Lewandowska zwróciła uwagę, że muzyce Andrzeja Panufnika zbliżające się obchody mogą pomóc znaleźć właściwe miejsce w świadomości nie tylko Polaków. - To kompozytor wciąż mało obecny - stwierdziła. - Wynika to z wielu przyczyn. W Polsce z pewnością trudno jest nadrobić prawie 30 lat milczenia i całkowitej cenzury nałożonej na muzykę i nazwisko Panufnika. Był u nas nieobecny, siłą rzeczy nie wszedł więc w nurt tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej, a za jej przyczyną w światowy krwiobieg muzyki współczesnej dzięki Warszawskiej Jesieni i Festiwalowi Muzyki Współczesnej - mówiła.

Muzykolog zaznaczyła jednak, że nie należy w całości łączyć Andrzeja Panufnika z przedstawicielami wspomnianej szkoły. - Jego muzyka jest trochę inna, bardziej indywidualna, bardziej zakorzeniona w tradycji - opowiadała. - Myślę, że to jest jej walorem dla publiczności filharmonicznej. Filharmonie wciąż się jednak Panufnika boją, bo im z kolei wydaje się zbyt współczesny. Mam więc nadzieję, że ta rocznica zmobilizuje wiele instytucji do działania i że muzyka Panufnika dotrze do ludzi. Liczymy na to, że osoba tego kompozytora i jego twórczość będzie po tym roku mocniej zaznaczona w polskim i zagranicznym życiu muzycznym - dodała.

***
W "Poranku Dwójki" przenieśliśmy się także do Opery Krakowskiej, gdzie w sobotę odbędzie się premiera "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego.
Audycję prowadził Piotr Matwiejczuk.
18 grudnia (środa)

Czytaj także

Muzyka trzech kompozytorów z radiowych archiwów

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 09:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o uruchomionym 2 grudnia serwisie www.trzejkompozytorzy.pl poświęconym Witoldowi Lutosławskiemu, Krzysztofowi Pendereckiemu i Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Podstawą portalu są archiwalne nagrania Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lutosławski w kultowym nowojorskim radiu

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 13:00
- Występ odbędzie się w kompleksie kulturalnym Symphony Space na Broadwayu i będzie transmitowany na całym świecie dzięki radiu Q2 Music - mówił w Dwójce Filip Lech z redakcji culture.pl o koncercie "Witold Lutosławski: Centennial Tribute".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego w Operze Krakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 12:23
Jeden z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych - opowieść o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, jak we śnie...
rozwiń zwiń