Psychodeliczny salon artystyczny

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 13:00
W "Poranku Dwójki" mówiliśmy o wystawie w pawilonie Emilia Muzeum Sztuki Nowoczesnej zatytułowanej "Co widać. Polska sztuka dzisiaj".
Audio
  • Łukasz Ronduda o wystawie "Co widać. Polska sztuka dzisiaj" w pawilonie Emilia Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Poranek Dwójki)
  • Józef Hen o pisaniu scenariuszy filmowych (Poranek Dwójki)
Aneta Grzeszykowska, z serii Negative Book, 2013
Aneta Grzeszykowska, z serii "Negative Book", 2013Foto: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/mat. prasowe

To pierwsza od ponad dekady tak obszerna prezentacja aktualnej sztuki polskiej, zbudowana wokół wybranych istotnych prac, postaw oraz tematów podejmowanych przez artystów wizualnych w ostatnich latach. Kuratorzy celowo sięgają po konserwatywny format salonu artystycznego, przesuwając punkt ciężkości z eksperymentów wystawienniczych na same dzieła sztuki. Jest to jednak dość osobliwy salon: krytyczny, emancypacyjny, psychodeliczny, nieraz brutalny i perwersyjny, gęsty, wieloznaczny. Wystawa jest w założeniu przewodnikiem, ułatwiającym poruszanie się po terytorium aktualnych zjawisk artystycznych, stworzonym z myślą o szerokim kręgu odbiorców zainteresowanych współczesną kulturą. O wystawie opowiadał jeden z kuratorów - Łukasz Ronduda.
***
Zapraszaliśmy również do Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, gdzie rozpoczął się "Miesiąc z Józefem Henem". Prezentowane są filmy według scenariuszy Józefa Hena, który w ubiegłym roku świętował 90. rocznicę urodzin.

W "Poranku Dwójki" nie zabrakło również "Słowa na dzień", informacji kulturalnych, kalendarium, "Piosenki z rekomendacją" (w tym tygodniu utwory wybiera Olo Walicki - kontrabasista jazzowy, kompozytor, aranżer i producent) - i oczywiście naszej płyty tygodnia.

Audycję przygotował Marcin Pesta.

mc/bch

Czytaj także

Józef Hen - urodzony pisarz, niedoszły piłkarz

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 00:00
- Pisarstwo było dla mnie czymś zupełnie naturalnym. Nie myślałem o karierze literackiej, raczej o karierze piłkarza lub śpiewaka operowego - opowiadał w Dwójce Józef Hen, z którym spotkaliśmy się w dniu jego 90. urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Krukowski - człowiek, który wymyślił warszawskie CSW

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 16:00
- Była wola oddania tego miejsca artystom, ale nie było żadnej koncepcji. Wojtek nadał tej instytucji formę bardzo nowoczesną - opowiadała Ewa Gorządek. Zmarłego 18 stycznia wieloletniego dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie wspominali w Dwójce przyjaciele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowe instytucje kultury w teatrze kulturowej wojny?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 17:00
- Gdy Grzegorzewski był dyrektorem Teatru Narodowego, resortem kultury kierował Zdzisław Podkański, miłośnik orkiestr strażackich, który umawiał się na kawę z Józefem Czapskim. Broń Boże, by ktoś taki miał wpływ na program ważnego teatru czy galerii! - podkreślił w Dwójce publicysta Roman Pawłowski. Kto jednak i w jaki sposób miałby oceniać działalność narodowych instytucji kultury?
rozwiń zwiń