Muzyka otwartego chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 10:00
- Chodzi nam o wytworzenie we wnętrzu człowieka swoistej strefy ciszy - o założeniach 14. Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej, który odbędzie się w dniach 14 marca-14 kwietnia 2014 r. w Poznaniu opowiadała prof. Elżbieta Karolak.
Audio
  • Prof. Elżbieta Karolak o 14. Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej (Poranek Dwójki)
  • Piotr Pławner o swoim recitalu na Uniwersytecie Muzycznym (Poranek Dwójki)
ikona Jezusa Chrystusa z VI wieku
ikona Jezusa Chrystusa z VI wiekuFoto: Wikipedia/domena publiczna

Festiwal jest kontynuacją zapoczątkowanej przez Feliksa Nowowiejskiego tradycji wykonywania w kościołach Poznania i Wielkopolski muzyki pasyjnej i paschalnej w okresie Wielkiego Postu, będącej inspiracją do głębokiego przeżycia misterium paschalnego. Ideę tę wskrzesiła w 2001 roku synowa Kompozytora i wieloletnia Prezes Towarzystwa im. Feliksa Nowowiejskiego - Janina Nowowiejska. Od kilkunastu lat Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej stanowi niemal jedyny tego rodzaju projekt w poznańskiej i wielkopolskiej kulturze. Stał się stałym wydarzeniem oczekiwanym tak samo bardzo przez artystów, parafie, jak i odbiorców.

Ogólnym założeniem festiwali pasyjnych jest przedstawienie bogatej twórczości inspirowanej procesem przemijania, umierania i wreszcie Męki Pańskiej. Jednym z założeń festiwalu jest odkrywanie i propagowanie polskiej muzyki pasyjnej ze szczególnym uwzględnieniem muzyki organowej Feliksa Nowowiejskiego. Każda edycja festiwalu jest oddzielnie tytułowana i poświęcona odrębnemu aspektowi problematyki pasyjnej, kierując odbiorcę ku odpowiednim dziełom muzycznym. Naszym gościem była prof. Elżbieta Karolak sprawująca kierownictwo artystyczne nad festiwalem.

W audycji wysłuchaliśmy też rozmowy Anny Skulskiej z Piotrem Pławnerem przed jego recitalem na Uniwersytecie Muzycznym (12 marca, godz. 16.00).

Nie zabrakło też "Słowa na dzień", informacji kulturalnych, kalendarium, "Piosenki z rekomendacją" (w tym tygodniu piosenki wybiera Włodzimierz Nahorny) i oczywiście płyty tygodnia - jest nią album "Night in Calisia", który w tym roku zdobył nagrodę Grammy. Codziennie do wygrania dwa egzemplarze płyty z podpisem Włodka Pawlika.

Audycję przygotował Tomasz Szachowski.

bch

Zobacz więcej na temat: chrześcijaństwo MUZYKA
Czytaj także

Prof. Dariusz Stola stworzy najlepsze muzeum w Europie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 13:00
Od marca Muzeum Historii Żydów Polskich szefuje prof. Dariusz Stola i zapowiada, że ze swojej placówki uczyni "najlepsze muzeum historii Żydów w Europie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obyczaje godowe gatunku ludzkiego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 15:00
W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" z Marcinem Hycnarem rozmawialiśmy o premierze spektaklu dyplomowego "Tonacja blue" w Teatrze Collegium Nobilium. To dyplom podwójny - zarówno reżysera spektaklu, jak i grających w nim studentów IV roku Wydziału Aktorskiego.
rozwiń zwiń