Organizatorzy 29. edycji festiwalu programem nie tylko nawiązują do dzieła nieodżałowanego Andrzeja Chłopeckiego, którego pożegnaliśmy przed dwoma laty, ale jednocześnie – pod dyrekcją nowego szefa artystycznego Szymona Bywalca – stawiają sobie za cel ukazanie polskiej muzyki współczesnej z całą jej różnorodnością i niezwykłym bogactwem inspiracji, od muzyki improwizowanej i elektroniki po odkrywanie na nowo dziedzictwa kompozytorów dwudziestowiecznych oraz fuzję tradycyjnych rozwiązań i nowych technologii.
W trakcie festiwalu przywołana zostanie twórczość wielkich polskich kompozytorów minionego stulecia – Andrzeja Panufnika, Kazimierza Serockiego, Wojciecha Kilara. Usłyszymy dzieła młodych twórców, którzy zdobyli już międzynarodowe uznanie – zaprezentowane zostaną utwory Jagody Szmytki, Marcina Stańczyka, Agnieszki Stulgińskiej. Obok klasycznego instrumentarium zabrzmią współczesna elektronika i sonorystyczna improwizacja.
Program festiwalu skupia się na muzyce polskiej, jednakże wśród wykonawców gościć będziemy także artystów z zagranicy. Obok rodzimych zespołów, jak Kwartludium, TWOgether Duo, czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach usłyszymy, ensemble mosaik z Niemiec i Nordlys Ensemble z Danii.
Podczas piętnastu koncertów, które złożą się na tegoroczną edycję Musica Polonica Nova, zabrzmi sześćdziesiąt kompozycji, w tym liczne prawykonania, z których zawsze słynął festiwal. Musica Polonica Nova to jednak nie tylko czyste słuchanie, lecz także aktywne uczestnictwo. Dlatego w programie znajdą się warsztaty i spotkania, które przybliżą uczestnikom świat muzyki współczesnej.
Dwójka zaprasza na transmisję koncertu inaugurującego festiwal Musica Polonica Nova 2014, który odbędzie się w piątek 4 kwietnia o godz. 19.30 w Filharmonii Wrocławskiej. Na koncert zaprasza Ewa Szczecińska. W przerwie występu z kompozytorami porozmawia Grzegorz Chojnowski.
Program:
Jagoda Szmytka (1982) greetings from a doppelgänger (2013)
Tadeusz Wielecki (1954) Przędzie się nić… IV na kontrabas i zespół kameralny (2012)
Ewa Podgórska (1956) Pressante na ośmiu wykonawców (2013–2014)
Oliver Schneller (1966) Alice Blue na siedem instrumentów (2013–2014)
Enno Poppe (1969) Salz na zespół (2005)
Wyk. ensemble mozaik, Tadeusz Wielecki - kontrabas
4 kwietnia (piątek), godz. 19.30-22.00, wprowadzenie o godz. 19.00
bch/mm