Przestępcy w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 13:00
W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o wystawie zbiorowej "Zbrodnia w sztuce", którą od 15 maja będzie można oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.
Audio
  • Maria Anna Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie o wystawie "Zbrodnia w sztuce" (Poranek Dwójki)
  • Zaproszenie na 5.Festiwal Literatury i Teatru "between.pomiędzy" (Poranek Dwójki)
Lars Laumann, Zamknij się, dzieciaku, to nie bingo, 2009, wideo, 58 min.
Lars Laumann, "Zamknij się, dzieciaku, to nie bingo", 2009, wideo, 58 min.Foto: MOCAK/mat.prasowe

To czwarta z kolei ekspozycja w serii łączącej sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi, takimi jak historia, sport, nauka czy religia.

Na najnowszej wystawie będzie można zobaczyć między innymi film Debory Hirsch "Ostatnia Wieczerza", w którym brazylijska artystka pokazuje portrety przeciętnych przestępców. Przedstawia je w formie barwnych kompozycji geometrycznych, zacierając rysy twarzy. Hirsch nazywa portretowanych przestępców apostołami, także tytuł pracy otwarcie nawiązuje do Biblii. Dla apostołów Ostatnia Wieczerza była aktem wzniosłym, dla przestępcy jest ostatnim posiłkiem przed egzekucją.

Wśród prezentowanych prac znajdzie się także rysunek Zbigniewa Libery "Grób kryminalisty", odnoszący się do postaci dwóch morderców seryjnych, którzy zostali straceni: Stanisława Modzelewskiego i Zdzisława Marchwickiego. Artysta, projektując monumentalne modele nagrobków, proponuje zaskakujące rozwiązanie - zamiast tuszować obecność zbrodniarzy na cmentarzach, należy ją odpowiednio wyeksponować. Wyróżnikiem (ostrzeżeniem?) ma być realistyczna (być może nawet hiperrealistyczna) rzeźba powieszonego człowieka.

Z kolei film Larsa Laumanna "Zamknij się, dzieciaku, to nie bingo" opowiada historię młodej Norweżki zakochanej w Carltonie Turnerze, mężczyźnie skazanym na śmierć. Ponadto w "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy Państwa na 5.Festiwal Literatury i Teatru "between.pomiędzy", poświęcony związkom literatury i teatru, a organizowanym przez Uniwersytet Gdański oraz Urząd Miasta Sopotu. Nie zabrakło oczywiście prezentacji kolejnej książki z cyklu "25 książek na 25 -lecie". Audycję poprowadził Marcin Pesta.

mm

Czytaj także

Codzienność PRL-u w obiektywie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 12:00
W pierwszym kwietniowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o nowym sezonie w galerii Fundacji Archeologia Fotografii. Otwiera go wystawa Antoniego Zdrodowskiego - białostockiego dokumentalisty, który przez lata tworzył złożony portret powojennego społeczeństwa polskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zły gust nowoczesny

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 09:40
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat dwóch wystaw: "TypoPolo" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz "Stanley Kubrick" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
rozwiń zwiń