Czerwone Zagłębie na scenie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 09:00
We wtorek o poranku rozmawialiśmy z Aleksandrą Popławską i Markiem Kalitą - twórcami spektaklu "Czerwone Zagłębie" w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Audio
  • Aleksandra Popławska i Marek Kalita o spektaklu "Czerwone Zagłębie" (Poranek Dwójki)
  • Tomasz Sztencel w rozmowie z Beatą Stylińską zaprasza na Festiwal "Muzyka na Szczytach"(Poranek Dwójki)
Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Teatr Zagłębia w Sosnowcu Foto: Michał Sz., lic. CC, wikipedia

"Czerwone Zagłębie" to chyba najpopularniejsze określenie Zagłębia Dąbrowskiego. Kiedyś w Sosnowcu istniała nawet kopalnia o takiej nazwie. Choć geneza tego terminu jest o wiele starsza, w czasach PRL używano go jako określenia matecznika wielu działaczy PZPR, z Edwardem Gierkiem na czele. Do dziś partie lewicowe cieszą się tu sporą sympatią.

Scena ta po raz kolejny sięga po utwór, którego akcja jest osadzona właśnie w regionie. Po sukcesie "Korzeńca", opowiadającego o Sosnowcu sprzed I wojny światowej, zespół przygotowuje nowy spektakl. Właśnie o znamiennym tytule "Czerwone Zagłębie". Autorem sztuki jest Jarosław Jakubowski, reżyserują - pochodzący ze Śląska - Aleksandra Popławska i Marek Kalita. Cała trójka ma na koncie wystawioną na scenie warszawskiego Teatru IMKA sztukę "Generał" o Wojciechu Jaruzelskim.

W "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy też Państwa do Zakopanego na Festiwal "Muzyka na Szczytach". Audycję poprowadził Tomasz Obertyn.

mm/bch

Zobacz więcej na temat: komunizm PRL Sosnowiec TEATR
Czytaj także

"Teatr Grotowskiego zblakł w zderzeniu z Solidarnością"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 15:30
– Ta rzeczywistość okazała się o wiele bardziej fascynująca niż teatr Grotowskiego, nie trzeba było tworzyć sztucznego świata, gdyż ten prawdziwy potrafił się tak przeobrazić, że przekroczył nasze wszystkie oczekiwania – oceniał Bronisław Wildstein.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzięki nim życie było znośniejsze". Niebieskie ptaki PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 11:00
W szarej, siermiężnej rzeczywistości Polski Ludowej stanowili barwny wyjątek. O tych wielkich indywidualnościach PRL-u – pisarzach, aktorach czy jazzmanach – rozmawialiśmy w Dwójce.
rozwiń zwiń