"Teatr Grotowskiego zblakł w zderzeniu z Solidarnością"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 15:30
– Ta rzeczywistość okazała się o wiele bardziej fascynująca niż teatr Grotowskiego, nie trzeba było tworzyć sztucznego świata, gdyż ten prawdziwy potrafił się tak przeobrazić, że przekroczył nasze wszystkie oczekiwania – oceniał Bronisław Wildstein.
Audio
  • "Teatr Grotowskiego zblakł w zderzeniu z Solidarnością"/Audycję prowadził Jacek Wakar (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Jerzy Grotowski
Jerzy GrotowskiFoto: PAP/ADAM HAWAŁEJ

Dzień Jerzego Grotowskiego w Dwójce, człowieka który odmienił oblicze teatru, to doskonały moment by zadać sobie pytanie o jego twórczość i artystyczny testament. Tym nadziej, że niedawno ukazała się monumentalna  książka "Teksty zebrane”, która zawiera wiele do tej pory nieznanych artykułów, wypowiedzi i wywiadów artysty. Czy jego dzieło wciąż oddziałuje na ludzi teatru, czy jest on już jedynie wspomnieniem?

Małgorzata Dziewulska mówiła w "Rozmowach po zmroku", że dla niej Jerzy Grotowski jest tajemniczym zjawiskiem w Polsce lat 60,70, które nie jest dla niej całkiem do końca wytłumaczalne.

Bronisław Wildstein utrzymywał, że był on wybitnym twórcą, który pokazywał krańce pojmowania sztuki, był absolutystą w dziedzinie teatru i doprowadził swój eksperyment do autodestrukcji.

- Jeśli przyjrzeć się jego przedstawieniom, to one są niesłychanie osadzone  w rzeczywistości, z której  czerpią bardzo dużo na wielu poziomach. Trudno jest nieraz właściwie zrozumieć i to jaki przekaz te spektakle budowały i to, o jaki rodzaj oddziaływania Grotowskiemu chodziło. Zastanawiający jest też pewien rodzaj oddziaływania emocjonalnego, nieformułowanego racjonalnie, ale bardzo silnego – tłumaczył teatrolog prof. Grzegorz Niziołek.

Do tych słów odniósł się Bronisław Wildstein, który podkreślił, że mówienie, że teatr był w jakiś sposób wpisany w politykę - to banał.

- To my żyjemy w świecie frazesu, że sztuka ma być osobno, bo nie za bardzo rozumiemy, co to jest polityka, bośmy ją zredukowali i przyjmujemy ją jako jakąś grę partyjną. (…) Grotowski w swoim teatrze i w swoich działaniach tworzy izolowany świat, odmienny, to szokowało, że coś takiego może istnieć w Polsce, w kraju komunistycznym – podkreślał.

Jego zdaniem wielkie przedsięwzięcia teatralne Grotowskiego zaczęły blaknąć w konfrontacji z fenomenem Solidarności.

W audycji Małgorzata Dziewulska mówiła o buntowniczej postawie Jerzego Grotowskiego, którą realizował w teatrze politycznym m.in. w "Hamlecie”. Później jego "polityczność” schodzi na drugi plan jego twórczości. Jej zdaniem charakterystyczne dla Grotowskiego było "porzucanie etapów”. – Widzę Grotowskiego jako człowieka, który obsesyjnie uruchamiał etapy, nazywał je bardzo często efektownie i stosował wybujały język, który robił wrażenie. Następnie porzucał je i przechodził do kolejnych. Ta cykliczność, to ciągłe otwieranie na nowo, jest jego główną cechą – przekonywała.

Audycję prowadził Jacek Wakar

pp

Dzień Jerzego Grotowskiego w Dwójce, człowieka który odmienił oblicze teatru, to doskonały moment by zadać sobie pytanie o jego twórczość i artystyczny testament. Tym nadziej, że niedawno ukazała się monumentalna  książka "Teksty zebrane”, która zawiera wiele do tej pory nieznanych artykułów, wypowiedzi i wywiadów artysty. Czy jego dzieło wciąż oddziałuje na ludzi teatru, czy jest on już jedynie wspomnieniem?

 

Czytaj także

Jerzy Grotowski w sieci

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 11:00
Myślę, że Jerzy Grotowski byłby bardziej zadowolony z "wsadzenia" go do sieci, niż wydania kolejnego, zalegającego na półce tomu, poświęconego jego twórczości - mówi dyrektor programowy Instytutu Grotowskiego Dariusz Kosiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grotowskiego sposób na teatr

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 09:16
Teatr był dla niego wszystkim. I, że będzie wszystkim, oczekiwał od swych aktorów. Właśnie powstał film o wizjonerze polskiego teatru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grotowski nie błądził w chmurach

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 13:21
Legendarny "odlotowy guru, krążący po sferach mistycznych" w rzeczywistości chętnie angażował się w sprawy lokalne i miał duże poczucie humoru, o czym dowiedzieć się można czytając właśnie wydane "Tekst zebrane" Jerzego Grotowskiego.
rozwiń zwiń